Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Instytut PAN w Olsztynie przejął stację badawczą w Popielnie

18 kwietnia 2016
Instytut PAN w Olsztynie przejął stację badawczą w Popielnie
PAP / Tomasz Waszczuk

Badania nad rozrodem zwierząt oraz żywnością będą prowadzić naukowcy w Stacji Badawczej w Popielnie. Stacja znana z hodowli konika polskiego, bobra oraz lokalnych ras bydła została włączona do Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

"Starania o włączenie stacji badawczej w Popielnie z zasobów jednostek gospodarczych podlegających Kancelarii PAN trwały 2 lata. Popielno przez lata było bardzo dobrze zarządzanym ośrodkiem, który wsławił się programami hodowli konika polskiego i rekonstytucji bobra, prowadził i nadal prowadzi hodowlę zachowawczą lokalnych ras bydła objętych programem ochrony. Podejmowane były tam także próby krzyżowania żubra, bizona i krowy, które miały stać się remedium na permanentne problemy zaopatrzenia rynku krajowego w mięso" - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie prof. Mariusz Piskuła.

Jak dodał, w związku z porządkowaniem majątku, którym dysponuje PAN, trzeba było przejrzeć gospodarstwa pomocnicze pod względem ich użyteczności i zgodności z działalnością statutową Akademii. "Choć stacja w Popielnie wypełniała swoje zadania, to jednak przynosiła w ostatnich latach straty" - zaznaczył.

"Stacja w Popielnie została włączona do olsztyńskiego instytutu PAN, ponieważ program badań prowadzonych przez naukowców Instytutu jest w dużej mierze zbieżny z realizowanymi w Popielnie. Szukamy możliwości współpracy - nie tylko dotyczącej rozrodu zwierząt wolnożyjących i gospodarskich, ale również dotyczących badań żywności tradycyjnej i ekologicznej oraz jej prozdrowotnych właściwości" - podkreślił prof. Piskuła.

Naukowcy PAN chcą w Popielnie umieścić centrum badań nad dużymi zwierzętami (bydło, świnie, konie), ponieważ obecnie ogranicza się możliwość prowadzenia doświadczeń w miejscach, gdzie jednocześnie prowadzona jest produkcja zwierząt hodowlanych.

Jak dodał dyrektor Piskuła, w Popielnie zlokalizowane byłaby nadal hodowla konika polskiego (tarpana) oraz ośrodek edukacji ekologicznej, w nieodległym Wielkim Lesie (podlegającym stacji w Popielnie) - mieściłaby się hodowla bydła, a w Wejsunach umieszczono by centrum badawcze z laboratoriami.

Pierwsi samodzielni pracownicy naukowi przeprowadzą się z Olsztyna do Popielna już w maju.

Placówkę Polskiej Akademii Nauk w Popielnie powołano w latach 50. XX wieku. Podstawowym celem jej powołania było dążenie do wzbogacenia i ratowania zasobów przyrodniczych. Popielno, ze względu na swe położenie i walory przyrodnicze, okazało się właściwym miejscem do realizacji tego programu. Położone jest ono w centrum Puszczy Piskiej, na półwyspie otoczonym czterema jeziorami – Bełdany, Mikołajskie, Śniardwy i Warnołty.

Obecnie stacja w Popielno dysponuje areałem 800 ha gruntów rolnych. W stacji jest stado 40 zwierząt jeleniowatych: jeleni, saren, danieli, około 150 koników polskich - w hodowli stajennej i w warunkach naturalnych w lesie popielańskim, który ma status rezerwatu. W stacji jest także około 180 sztuk bydła rasy czerwonej oraz czarno-białej. Funkcjonująca od lat 50. XX wieku ferma bobrów, nadal istnieje, choć rozród tych zwierząt jest ograniczony. W Popielnie mieszka także żubroń Brutus, który jest efektem krzyżówki bizona, żubra i krowy. Jako bezpłodny osobnik ma tam status dożywotniego rezydenta.

(PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę