aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Import z Ukrainy - KE działa za późno, za mało i niespójnie

31 marca 2023
Import z Ukrainy - KE działa za późno, za mało i niespójnie

Komisja Europejska musi jak njszybciej, już dokonać przeglądu swojej propozycji wsparcia nadzwyczajnego dla rolników dotkniętych skutkami ukraińskiego eksportu.

Copa i Cogeca wspierają ukraińskie społeczności rolnicze od czasu rozpoczęcia wojny przez Rosję, akceptując solidarne pasy ruchu i zniesienie ceł na import towarów rolnych. W związku z tym rosnący import z Ukrainy stanowi poważne wyzwanie dla rolników i spółdzielni w regionach przygranicznych, przez które odbywa się tranzyt towarów. W tym kontekście wsparcie Unii Europejskiej w tych sąsiadujących regionach ma kluczowe znaczenie i zostało obiecane przez Komisję Europejską. Ponieważ trwają dyskusje nad pierwszym rozporządzeniem wykonawczym, już dziś wiadomo, że obiecane wsparcie nie spełnia oczekiwań i będzie wyraźnie niespójne.

Europejskie grunty rolne otaczające Ukrainę mają strategiczne znaczenie dla całej Europy.

Rolnicy i spółdzielnie w tych regionach musieli stawić czoła skumulowanym skutkom kryzysu COVID, rosnącym cenom energii i kluczowych środków produkcji oraz poważnym suszom w 2022 r. Ponadto zakłócenia związane z ukraińskim eksportem sprawiły, że sytuacja w krajach takich jak Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry Czechy stała się bardzo napięta.

W tym kontekście Komisja Europejska zapowiedziała, prezentując swoje inicjatywy na „ścieżkach solidarności UE-Ukraina”, utworzenie nadzwyczajnego wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla rolników, których dotyczy ta wspólnotowa polityka.

Wczoraj były dyskutowane pierwsze elementy rozporządzenia wykonawczego i pojawiają się pierwsze dane liczbowe.

Copa i Cogeca są przerażone proponowanymi kwotami, które są całkowicie nieproporcjonalne, biorąc pod uwagę skalę zakłóceń, z jakimi borykają się rolnicy w krajach otaczających Ukrainę!

Co więcej, nie wszystkie dotknięte kraje zostały uznane za otrzymujące pomoc w nagłych wypadkach. Wreszcie, oczekuje się, że fundusze będą tylko jednorazową płatnością, uruchomioną w trzecim kwartale roku, pozostawiając społeczności rolnicze w tych regionach w zawieszeniu do tego czasu.

Chociaż Komisja Europejska musi być konsekwentna w udzielaniu nadzwyczajnego wsparcia ukraińskim rolnikom, nie może zapominać o swoich własnych rolnikach!

Ten wniosek dotyczący rozporządzenia wykonawczego wymaga pełnego przeglądu, aby społeczność rolników mogła go potraktować poważnie.

Ponadto rolnicy nie tylko muszą otrzymać rekompensatę za już poniesione straty, ale w przyszłości potrzebna będzie dalsza pomoc, ponieważ sytuacja nie zniknie w najbliższym czasie.

Wreszcie, aby ograniczyć przyszłe skutki, należy inwestować w infrastrukturę pasów solidarności, przy jednoczesnym utrzymaniu rygorystycznych kontroli sanitarnych i fitosanitarnych.

***
O nas - Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie zapewniamy zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne rolnictwo UE, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie. >>> Więcej informacji www.copa-cogeca.eu

oprac. redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

Rada Europy formalnie przyjęła  pierwsze tego rodzaju rozporządzenie w sprawie o...

Trzy belgijskie organizacje rolnicze – Boerenbond, ABS i FWA – osiągnęły porozum...

Rada Europy przyjęła  zmianę rozporządzenia w sprawie Wspólnego Przedsięwzięcia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę