Po zeszłorocznej decyzji DG TRADE dotyczącej nieoczekiwanego zniesienia ceł antydumpingowych na biodiesla, w okresie od września 2017 r. do lipca 2018 r. nastąpił drastyczny wzrost wolumenu importu do Unii Europejskiej z Argentyny o 1,5 miliona ton.
3 października Komitet ds. Instrumentów Obrony Interesów Handlowych przeprowadził rozmowy ws. decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej nienakładania tymczasowych ceł wyrównawczych na import biodiesla pochodzącego z Argentyny.
“Decyzja opierająca się na niepodejmowaniu działań jest zaskakująca. Władze USA zdecydowały o ochronie swojego rynku przed zróżnicowanymi stawkami podatków wywozowych na biodiesel z Argentyny poprzez nałożenie ceł wyrównawczych od początku 2018 r.” powiedział Pekka PESONEN, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca.
Sytuacja ta przynosi szkody europejskim producentom rzepaku. Europejskie firmy produkujące biodiesel zmuszane są do zamykania zakładów lub zawieszania w nich produkcji. Nie są w stanie konkurować z dobrze znaną nieuczciwą argentyńską praktyką nakładania zróżnicowanych stawek wywozowych na europejski rynek biopaliw, których próg określony został w dyrektywie (UE) 2015/1513 dot. pośrednich zmian użytkowania gruntów (ILUC).
“Copa i Cogeca wzywają Komitet, aby domagał się od DG TRADE pilnego nałożenia słusznych ceł wyrównawczych na import biodiesla pochodzącego z Argentyny” stwierdził Arnaud Rousseau, Przewodniczący grupy roboczej "Rośliny oleiste i białkowe” Copa-Cogeca.
Copa - Cogeca