Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Huśtawka cenowa na rynku mleka

27 czerwca 2018
Huśtawka cenowa na rynku mleka

Po kilku miesiącach wyraźnego spadku światowych cen produktów mlecznych, od lutego br. obserwujemy ich ponowny wzrost. W znacznym stopniu wynika to z niższej od oczekiwań produkcji mleka w Nowej Zelandii z uwagi na suszę, jaka wystąpiła w tym kraju w szczycie sezonu, a także niepewność dotyczącą perspektyw produkcji mleka w Unii Europejskiej.

Obserwowany wzrost cen jest nierównomierny. Najsilniej rosną ceny masła, podczas gdy ceny odtłuszczonego mleka w proszku są relatywnie stabilne. Tym samym mamy do czynienia z ponownym wzrostem nierównowagi pomiędzy cenami tłuszczu mlecznego oraz białka.

W I kw. wolumen chińskiego importu produktów mlecznych zwiększył się o 15,3% r/r wobec wzrostu o 15,9% w IV kw. 2017 r. Warto zwrócić uwagę, że istotnym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu chińskiego importu w I kw. były efekty niskiej bazy sprzed roku. Tym samym w kolejnych miesiącach dojdzie najprawdopodobniej do obniżenia dynamiki chińskiego importu produktów mlecznych. Ze spadkiem importu produktów mlecznych w ujęciu rocznym mamy natomiast do czynienia w Rosji, będącej drugim po Chinach największym importerem produktów mlecznych na świecie. Obniżenie dynamiki importu produktów mlecznych obserwowane jest również w Meksyku, Algierii i na Filipinach.

W najbliższych miesiącach szczególnie istotny dla sytuacji na światowym rynku mleka będzie jego skup w Unii Europejskiej, która w 2017 r. wyprzedziła nową Zelandię i stała się największym eksporterem produktów mlecznych na świecie. Dynamika skupu mleka UE w I kw. br. obniżyła się do 2,7% r/r wobec 5,4% w IV kw. 2017 r. Szczątkowe dane za kwiecień sugerują wzrost na poziomie ok. 2,1% r/r wobec 1,0%. Uwzględniając utrzymujące się wysokie ceny skupu mleka oraz relatywnie korzystne warunki agrometeorologiczne wśród największych unijnych producentów mleka istnieje wysokie prawdopodobieństwo odbicia unijnej produkcji mleka w kolejnych miesiącach. Byłby to czynnik negatywny dla światowych cen produktów mlecznych.

Uwzględniając perspektywy sytuacji popytowo-podażowej na światowym rynku mleka podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą światowy rynek mleka w III kw. ub. r. wszedł w spadkową fazę cyklu. Uważamy, że wraz publikacją kolejnych danych wskazujących na odbicie produkcji mleka w UE ceny powrócą do trendu spadkowego. Jednocześnie z uwagi na wolniejszy od naszych wcześniejszych oczekiwań spadek cen produktów mlecznych oceniamy, że spadkowa faza cyklu potrwa najprawdopodobniej do II poł. 2019 r.

Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza na światowym rynku mleka są warunki agrometeorologiczne wśród największych eksporterów produktów mlecznych na świecie, poziom zapasów interwencyjnych OMP zgromadzonych w ostatnich latach przez Komisję Europejską, a także spekulacja, która znajduje odzwierciedlenie w bardzo wysokich na tle historycznych wahaniach cen. W efekcie, uwzględniając nasz scenariusz dla światowego rynku mleka oraz krajowy wzorzec sezonowości prognozujemy, że na koniec 2018 r. cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 135 zł/hl, a na koniec 2019 r. spadnie do ok. 130 zł/hl.

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę