Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Human Power alarmuje-aż 8 na 10 ankietowanych czuje się zmęczona!

25 sierpnia 2022
Human Power alarmuje-aż 8 na 10 ankietowanych czuje się zmęczona!

Polacy mierzą się z pandemią zmęczenia. Aż 8 na 10 respondentów odczuwa zmęczenie - tak wynika z raportu „Zmęczeni zmęczeniem. Raport o kondycji pracowników polskich organizacji” przeprowadzonego przez Human Power
w czerwcu bieżącego roku. Co więcej, u 41% badanych nawet odpoczynek nie przynosi potrzebnej regeneracji. Co możemy zrobić, by odzyskać energię do działania?

Żyjemy w trudnych czasach, co, jak pokazuje raport Human Power, ma duży wpływ na kondycję społeczeństwa. Brak energii i ciągłe zmęczenie przekłada się na spadek jakości życia, co może powodować problemy w pracy i życiu prywatnym. A jak mówi ekspertka Małgorzata Czarnecka, Psycholożka, Ekspertka ds. wellbeing, założycielka Human Power – to nie koniec wyzwań.

- Przed nami kolejne problemy związane ze spowolnieniem gospodarczym, w tym wysoka inflacja i zmiany, które są już odczuwane przez dużą liczbę firm i ich pracowników. Fakt, że 8 na 10 badanych mówi o tym, że czuje się zmęczona, a częściej niż co drugi mówi o zdecydowanym braku siły na hobby, spotkania z bliskimi, ćwiczenia, zaprasza do głębokiej refleksji na poziomie indywidualnym i organizacyjnym.

Nieskuteczna regeneracja

By utrzymać dobre samopoczucie niezwykle istotna jest odpowiednia regeneracja
i odpoczynek. Tymczasem aż 41% badanych stwierdza, że czas wolny zdecydowanie nie przynosi im odpoczynku. Jedynie 13% odczuwa wypoczęcie po weekendzie czy kilkudniowym urlopie.

Zmęczenie może przekładać się nawet na dolegliwości bólowe, np. głowy, pleców, brzucha, co zaobserwowało u siebie 42% badanych. To czynniki, które znacznie pogarszają jakość naszego życia i utrudniają cieszenie się nim.

Jak więc zadbać o swoje siły i dobre zdrowie, by zwiększyć poziom energii?

- Efektywne funkcjonowanie w trudnych warunkach wymaga przede wszystkim dużej uważności na siebie i swój organizm oraz umiejętności wspomagania procesów regeneracji. Podstawowe błędy żywieniowe, które będą mieć wpływ na nasze samopoczucie to: zbyt mała ilość płynów, niewielka ilość owoców i warzyw w diecie, duża ilość produktów zawierających węglowodany przetworzone (cukier, biała mąka) zamiast tych wartościowych (warzywa, kasze) i przede wszystkim mało urozmaicona dieta. To wszystko powoduje, że mamy niewystarczający poziom składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i regeneracji układu nerwowego, pracy mitochondriów, czy neuroprzekaźników, które bezpośrednio wpływają na nasz poziom energii i motywacji do działania, nastrój czy możliwość relaksu. – radzi dr Ewa Chojnowska, Dietetyczka Kliniczna, Ekspertka merytoryczna Human Power.

Sygnał dla pracodawców

Jak podaje Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA), zmęczenie przekładające się na utratę produktywności pracowników kosztuje firmy 136,4 miliardów dolarów rocznie. Zatem zadbanie o ich dobrostan leży także w dobrym interesie pracodawców.

Jak wynika z raportu, aż 49% pracowników przeniosłoby się do innej organizacji, gdyby ta oferowała im wellbeing na wyższym poziomie – to również istotny sygnał, szczególnie w czasach, kiedy coraz trudniej utrzymać cennych pracowników w organizacji.

- Ostatnie 3 lata żyjemy w bardzo nieprzewidywalnym świecie. Powoduje to wyzwania
w życiu zawodowym i prywatnym. Firmy szukają nowych modeli biznesowych, stylów działania, a często nie zadają sobie pytania jaka jest kondycja pracowników oraz ich kompetencje by dostarczać w nowej rzeczywistości. To życie w ciągłej transformacji, uczenie się nowego i sięganie po coraz bardziej ambitne cele. Ciągle poszukujemy zdrowej integracji pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, Wyniki badania potwierdzają, że dodając kolejnych zadań nie osiągamy więcej. Musimy pracować na płaszczyźnie wyboru kluczowych zadań, które mają największy wpływ, a nie robienie wszystkiego. – komentuje Andrzej Borczyk Chief People Officer CCC Group. Dodaje: Przed firmami, ich liderami coraz większe wyzwanie w zarządzaniu ciągłą zmianom i równoczesne budowanie poczucia przynależności i sensu tego co wspólnie robimy.

Zmęczenie ma duży wpływ na jakość wykonywanej pracy. Jednym z jego objawów jest popełnianie większej ilości błędów, np. literówek, przeoczeń. W badaniu co drugi ankietowany ocenił, że podobne błędy zdarzają się mu częściej niż zwykle. Problematyczne staje się również podejmowanie decyzji, na co wskazuje 6 na 10 badanych, co może być szczególnie kłopotliwe na stanowiskach zarządczych.

- Samopoczucie to element, na który pracodawcy powinni zwrócić uwagę i tworzyć rozwiązania, które pozwalają pracownikom zrozumieć wspomniane zależności oraz wpływać na nie poprzez edukację i promocję pozytywnych praktyk. Ważne jest stworzenie przestrzeni do refleksji oraz dostarczenie wiedzy i narzędzi, które pozwolą zarówno menadżerom jak i specjalistom trafnie identyfikować wrażliwe sytuacje i właściwie na nie reagować. – mówi Anna Podlewska, Dyrektorka ds. Strategicznych Inicjatyw HR w Credit Agricole Bank Polska SA.

Troska o siebie

Pomimo płynących z raportu wielu niepokojących informacji, jest jedna, dająca dużą nadzieję: nad zmęczeniem można zapanować – czy to z pomocą odpowiedniej diety, ćwiczeń, czy korzystając z pomocy doświadczonych specjalistów.

- Warto podkreślić, że zmęczenie nie musi oznaczać tylko problemów – jest to naturalna, fizjologiczna reakcja organizmu, która zaprasza do regeneracji. Jeśli odpowiednio się nim zajmujemy, będziemy działać w rytmie, od pełnej mobilizacji do pełnej regeneracji. Na tym najbardziej nam zależy – na zachęceniu ludzi do refleksji i zaproszeniu do zmiany w obecnym sposobie działania. – podsumowuje Małgorzata Czernecka.

***

Informacje o badaniu:

Badanie zostało przeprowadzone za pomocą metody CAWI w dniach 02.06 – 21.06.2022r.
W badaniu wzięło udział 2152 osób. Badani byli proszeni o wypowiedzenie się o swojej kondycji w ciągu ostatnich 4 tygodni poprzedzających badanie. Odpowiedzi były udzielane na skali 1-5, gdzie 1 wariant oznaczał zdecydowanie nie, 5 – zdecydowanie tak. Link do pełnego raportu: http://akademia.humanpower.pl/raport-zmeczeni-zmeczeniem/

Eksperci akcji:

Małgorzata Czernecka – psycholożka, ekspertka ds. zarządzania energią i wellbeing, założycielka Human Power
Patrycja Woszczyk – socjolożka, autorka badania, ekspertka ds. zarządzania energią
i wellbeing.


POWIĄZANE

Cyfryzacja jest bronią obosieczną - z jednej strony usprawnia procesy biznesowe,...

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Jak podała służba prasowa Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy, min...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę