W ostatnich kilku dniach sytuacja epizootyczna w Polsce gwałtownie się pogorszyła w województwie lubelskim. Do większości zakażeń doszło na fermach indyków w strefie zapowietrzonej ustanowionej wokół ogniska pierwotnego w powiecie lubartowskim na Lubelszczyźnie. Wykryto także przypadki zachorowań u ptaków w tzw. chowie przyzagrodowym w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim. Stanowi to wysokie ryzyko dla znajdujących się w okolicy profesjonalnych ferm drobiarskich.
Z informacji zebranych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz wynika, że w Polsce potwierdzono już dziewięć ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8: osiem w województwie lubelskim i jedno w województwie wielkopolskim (stan na dzień 6 stycznia 2020 roku).
Raport podsumowujący problemy branży drobiarskiej z HPAI w Polsce jest dostępny w Aktualnościach na naszej specjalnej podstronie: WSZYSTKO O GRYPIE PTAKÓW
W zakładce Aktualności - WSZYSTKO O GRYPIE PTAKÓW można także znaleźć informacje o nowo zatwierdzonych granicach stref: zapowietrzonej i zagrożonej na Lubelszczyźnie. Wojewoda lubelski wydał dwa nowe rozporządzenia dotyczące zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie wojowództwa lubelskiego. Ma to związek z wykryciem dwóch ognisk grypy ptaków w chowie przyzagrodowym ptaków w powiecie krasnostawskim.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz