aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Holandia i Polska największymi importerami jaj z Ukrainy

11 kwietnia 2024
Holandia i Polska największymi importerami jaj z Ukrainy

Po znaczącym spadku sprzedaży eksportowej na przestrzeni poprzednich trzech lat, w 2023 roku Ukrainie udało się zwiększyć sprzedaż jaj na rynkach zagranicznych do 60,8 mln dolarów, czyli o 45% więcej niż w 2022 roku. Wzrosły także ilościowe wskaźniki ich eksportu – o 48,8 tys. ton (+81%)- podaje Stowarzyszenie Eksporterów Ukrainy.

Największych zakupów jaj z Ukrainy w ubiegłym roku dokonały następujące kraje: Holandia – 9,3 tys. ton; Polska - 8 000 ton; Singapur – 7,5 tys. ton; Łotwa - 5,6 tys. ton; Izrael - 4,7 tys. ton; Bułgaria - 2,5 tys. ton; Zjednoczone Emiraty Arabskie – 1,8 tys. ton; Włochy – 1,7 tys. ton; Czechy – 1,3 tys. ton; Grecja - 1,1 tys. ton Kluczowym rynkiem regionalnym dla producentów jaj była Unia Europejska, która przyniosła 63% całkowitych przychodów. Nastąpiło także rozszerzenie struktury geograficznej eksportu – w 2023 roku sprzedaż zagraniczna obejmowała 31 krajów, natomiast w 2022 roku dostawy realizowały już tylko do 21 krajów. W ubiegłym roku na listę rynków sprzedaży jaj trafiły głównie kraje europejskie i afrykańskie, m.in. Francja, Szwecja, Wielka Brytania, Chorwacja, Belgia, Austria, Mauretania, Gwinea Bissau. Negatywnym faktem okazał się jednak dalszy spadek cen eksportowych jaj z Ukrainy, które sprzedawano średnio po 1246 USD/tonę lub 32 396 USD/kontener 26 ton.

Ukraińskie Stowarzyszenie Eksportu Rolnego zauważa, że zagraniczna sprzedaż jaj w latach 2019-2020 dopiero zmierza do wysokich wartości, choć na początku tego roku utrzymywały się pozytywne tendencje w ich eksporcie. O ograniczeniu możliwości eksportowych świadczy spadek sprzedaży jaj w kontenerach chłodniczych, która w 2023 roku była dwukrotnie mniejsza niż w 2021 roku przed inwazją rosyjską, o czym już wcześniej informowało nasze Stowarzyszenie w swoich materiałach.


oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę