MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Hodowcy drobiu, którzy nie przestrzegają zasad bioasekuracji, nie dostaną odszkodowania

28 grudnia 2016
Hodowcy drobiu, którzy nie przestrzegają zasad bioasekuracji, nie dostaną odszkodowania
PAP / Tomasz Wojtasik

Hodowcy drobiu, którzy nie przestrzegają zasad bioasekuracji, nie otrzymają odszkodowania za poniesione straty w wyniku wystąpienia ptasiej grypy - informuje resort rolnictwa.

W środę weszło w życie rozporządzenie ministra rolnictwa z 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Rozporządzenie zostało wydane w związku z występowaniem ognisk wirusa ptasiej grypy w naszym kraju i nakłada na hodowców szereg wymogów dotyczących utrzymywania drobiu. Zakazuje ono m.in. organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem żywych kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, gołębi i innych ptaków; pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki; wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, padłych dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.

Nowe przepisy nakazują odosobnienie drobiu w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach, aby niemożliwy był kontakt z ptakami dzikimi. Należy odpowiednio zabezpieczyć paszę.

W gospodarstwie powinna być stosowana specjalna odzież i obuwie ochronne, a także należy wyłożyć maty dezynfekcyjne w wejściach do budynków, w których trzymany jest drób.

Transporty powinny być zgłaszane powiatowemu lekarzowi weterynarii co najmniej na 24 godziny przed przemieszczeniem.

W razie podejrzanego zachowania drobiu, hodowca powinien niezwłocznie zgłosić fakt ten do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta).

O konieczności przestrzegania i egzekwowania zasad bioasekuracji rozmawiano na środowym, piątym posiedzeniu Grupy Zadaniowej ds. grypy ptaków, które odbywało się w resorcie rolnictwa z udziałem ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela oraz wiceminister Ewy Lech. Na spotkaniu przeanalizowana została aktualna sytuacja w zakresie występowania ognisk choroby oraz stan realizacji działań podejmowanych na terenach objętych ograniczeniami - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.

Do poniedziałku w Polsce odnotowano 13 ognisk ptasiej grypy, większość w województwie lubuskim.

(PAP)


POWIĄZANE

Amerykański Departament Rolny (USDA) ogłasza kolejną rundę historycznych inwesty...

Świąteczny prezentownik na 2024 rok Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę