Największy w Polsce producent alternatywnego białka, tłuszczu oraz nawozu pochodzenia owadziego rozpoczyna budowę drugiej części nowej wylęgarni w Robakowie. Będzie to największe w Europie Centrum Genetyczne rozrodu i hodowli Hermetia illucens.
Szacowana wartość tej części inwestycji wynosi 9,4 mln zł. Zakończenie prac przy realizacji drugiego etapu budowy Centrum Genetycznego HiProMine planowane jest na IV kwartale 2023 roku.
- Inwestycja w nową wylęgarnię jest kolejnym krokiem w naszym rozwoju. Decyzja o rozpoczęciu drugiego etapu budowy wynika z planowanego zwiększenia mocy produkcyjnych, co ściśle wiąże się ze zwiększeniem zaplecza do rozrodu owadów. Inwestycja w Robakowie pozwoli odpowiednio przygotować się do hodowli wylęgów pod nowy zakład tuczu powstający w Karkoszowie. Budowa nowej wylęgarni jest jednym z dwóch strategicznym projektów realizowanych przez HiProMine, które mają zapewnić nam skokowy rozwój – komentuje Michał Pokorski, prezes zarządu HiProMine.
Budowa największego w Europie zaplecza do rozrodu owadów została rozpoczęta na jesieni 2021 roku. Pierwszy etap zakończono we wrześniu 2022 roku, a jego koszt wynosił 13 mln zł.
Drugim kluczowym projektem realizowanym przez HiProMine jest budowa nowego zakładu produkcyjnego w Karkoszowie. Docelowo powinien zwiększyć potencjał produkcyjny HiProMine o około 40-krotnie oraz poprawić jakość i ofertę produktową.
- Budowa nowego zakładu idzie zgodnie z planem. Uruchomienie produkcji planujemy wczesną wiosną przyszłego roku. Realizowane inwestycje powinny sprawić, że HiProMine stanie się jednym z największych producentów materiałów paszowych z białka owadziego w Europie. To rynek o dużym potencjale, na którym systematycznie obserwujemy rosnące zainteresowania naszymi produktami, m. in. w segmencie karm dla zwierząt domowych i pasz dla hodowli ryb – dodaje prezes zarządu HiProMine.
***
Spółka HiProMine powstała w 2015 roku. Firma skupia sią na innowacyjnej, autorskiej technologii przemysłowej hodowli owadów i wykorzystaniu ich biomasy do produkcji alternatywnych materiałów paszowych (białko, olej) oraz nawozów organicznych na skalę europejską. Oferta spółki skierowana jest głównie na rynek karm dla zwierząt domowych (pet-food) oraz pasz dla hodowli ryb, a także zwierząt gospodarskich i ogrodnictwa. Firma posiada pełną integrację pionową procesu produkcji – począwszy od własnego materiału genetycznego, po produkt końcowy. Produkcja odbywa się w modelu modułowym, co daje możliwość łatwego jej skalowania.
oprac. e-mk ppr.pl