Polski bank rozwoju BGK do końca marca br. udzielił blisko 11 tys. gwarancji z Funduszu Gwarancji Rolnych (FGR). To pozwoliło zabezpieczyć łącznie ponad 2 mld zł kredytów dla rolników i przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego. Badania, które BGK cyklicznie realizuje, wskazują na wzrost zainteresowania i zadowolenia odbiorców tego produktu.
„Sektor rolno-spożywczy jest jednym z istotnych elementów polskiej gospodarki. Dynamiczny wzrost eksportu żywności wspomaga dodatnie saldo w handlu zagranicznym oraz tworzy miejsca pracy. Gwarancje BGK dla sektora rolnego z FGR skutecznie wypełniają lukę w obszarze zabezpieczeń wymaganych przez banki. Aktualnie, ze względu na kryzys, rynek rolno-spożywczy, a zwłaszcza mikroprzedsiębiorstwa potrzebują dodatkowych bodźców do dynamicznego rozwoju”
– mówi Mateusz Walewski, główny ekonomista, dyrektor Departamentu Badań i Analiz BGK.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.
oprac red ppr.pl