Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Grzegorz Jedamski do Komisji PET Sejmu

11 lipca 2024
Grzegorz Jedamski do Komisji PET Sejmu

Do Komisji PET Sejmu


Szanowna Komisjo,

w związku z rozpatrywaną petycją o nr BKSP-155-X-44/23 prosze o zwrócenie uwagi na dane ZUS dotyczące wysokości emerytury minimalnej od 2000 r.  (link z danymi w zał.) w porównaniu do wysokości minimum socjalnego od 2000 r. (link z danymi IPiSS w zał).
 
Z powyższych danych wynika, że emerytura minimalna od 2000 r. zawsze była wypłacana w wysokości znacznie poniżej progu minimum socjalnego.
 
Wobec powyższego dotychczasowy sposób ustalania  emerytury minimalnej nie zapewnił ustalania jej wysokości na poziomie gwarantującym poszanowanie elementarnych praw obywatelskich wynikających z Konstytucji.
 
Obecna wysokość emerytury minimalnej ( 1620 zł netto) również nie spełnia wymogów wynikających z Konstytucji. Wysokość minimum socjalnego obliczonego dla czwartego kwartału 2023 r. wynosi 1710 zł. Biorąc pod uwagę inflację, obecny poziom minimum socjalnego wynosi około 1800 zł.
 
Gdyby emerytura minimalna była ustalana obecnie tj. przy jej ostatniej waloryzacji w oparciu o rozwiązanie zaproponowane w niniejszej petycji, to wynosiłaby 1820 zł netto, spełniając minimalne kryteria wynikające z Konstytucji.
 
M.in powyższe dane przemawiają za proponowanym w petycji ustawowym uregulowaniem kwestii związanej z ustalaniem wysokości emerytury minimalnej.

 
 

 
Z poważaniem
 
Grzegorz Jedamski

POWIĄZANE

EIT Food, Foodvalley i Food Innovation Hub Europe uruchamiają swoją pierwszą ini...

Jeszcze nieco ponad tydzień można składać oświadczenia dotyczące tego, gdzie będ...

Sklepy robią coraz więcej promocji. Wszystko dzięki odmrożonemu VAT-owi.   Anali...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę