aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Grzegorz Jedamski: APEL DO PARLAMENTARZYSTÓW RP

15 listopada 2023
Grzegorz Jedamski: APEL  DO  PARLAMENTARZYSTÓW   RP

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kadencji Sejmu RP nie ustawał w swoich wysiłkach, aby emerytury rolnicze były naliczane zgodznie z obowiązującym prawem. Tym razem, zwrócił się do parlamentarzystów Sejmu X kadencji z  nowym apelem żywiąc naadzieję, że uda się mu zwrócićuwagę na powstałe problemy i błędy legislacyjne w stosunku do rolników/emerytów, które sprzeczne są z ustawą zasadniczą. Wśród adresatów korespondencji Pana Jedamskiego zatytułowanego "APEL DO PARLAMENTARZYSTÓW O PRZYWRÓCENIE PRAW NABYTYCH EMERYTOM I RENCISTOM" znaleźli się m.innymi: KPRP, KPRM, Szymon Holownia, Donald Tusk, Wladyslaw.Kosiniak-Kamysz, Mateusz Morawiecki, Krzysztof Bosak, Wlodzimierz Czarzasty. 

Jak na razie, w Sejmie X kadencji nie ma miejsca dla spraw związanych z rolnikami. Trwa teatr politycznych spektakli w których najważniejszym dla posłów jest to, kto kogo i kto komu kłonicą przywali w plecy i pokaże słynne już historyczne "TKM" czyli dla niewtajemniczonych to jest skrót od słynnego hasła polskiego parlamentaryzmu "Teraz K**** MY". Nazywająca się "demokratyczną" obecna większość parlamentarna chce pokazać nowe miejsce w szeregu dla pokonanego w wyborach 15 października ugrupowania PiS, a z kolei ci pokonani nie do końca potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Sejm X kadencji po swoich dwóch posiedzeniach i zachowaniach posłów można przyrównać bardziej do X – serwisu społecznościowego (dawniej Twitter). Bardziej zatem pasować będzie określenie obecnego Sejmu RP jako " X Parlament" lub "X Sejm", ponieważ na poważne traktowanie swoich obowiązków i na tworzenie ustawdawstwa, noewgo lepszego prawa się nie zanosi.

Pierwszy Portal Rolny od samego początku wspierał Pana Grzegorza Jedamskiego w jego nieustającej walce o sprawiedliwość w naliczaniu świadczeń emerytalnych dla rolników. Poniżej prezentujemy pełną treść najnowszego apelu naszego czytelnika:

" APEL  DO  PARLAMENTARZYSTÓW   RP


Szanowni Państwo Parlamentarzyści,

jako były działacz związków i organizacji rolniczych wielokrotnie w pismach  kierowanych w br. do  Parlamentarzystów  oraz Rządu (przedstawionych w artykułach publikowanych przez Pierwszy Portal Rolniczy www. ppr.pl - link do artykułów w zał.) zwracałem uwagę na potrzebę nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie emerytury podstawowej, ze względu na jej obniżenie niekonstytucyjną zmianą ustawą ( przedłożoną sejmowi przez Rząd Premier Beaty Szydło) z dnia 02.12. 2016 r., Dz. U. 2017, poz. 2,  z pogwałceniem praw nabytych emerytów i rencistów KRUS - pkt 1 art. 3 niniejszej ustawy ograniczono wysokość emerytury podstawowej do kwoty 882,56 zł (przed zmianą wysokość emerytury podstawowej była równa kwocie emerytury minimalnej ZUS. Ust. 2 art. 1 również niniejszej ustawy określono wysokość emerytury minimalnej ZUS na kwotę 1000,00 zł.
 
 
Na skutek w/w ustawy z dnia 02.12.2016 r obniżającej poziom emerytury podstawowej w ustawie z dnia 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników,  ponad 95 % emerytów KRUS  otrzymywało w 2022 r. wypłatę emerytury w wysokości poniżej progu minimum socjalnego obliczonego przez Instytut Pracy i Spraw Społecznych. Przeciętna wysokość  emerytury i renty wypłacanej przez KRUS w marcu 2022 r wynosiła zaledwie 1377,72 zł (brutto) !!! - średnioroczne minimum socjalne obliczone dla 1-osobowego gospodarstwa emeryckiego w 2022 r. wynosiło  1461,77 zł. Budżet Państwa kosztem portfeli emerytów i rencistów KRUS w latach 2017 -22  w wyniku obniżenia emerytury podstawowej w/w ustawą z dnia 02.12.2016 r., uchwaloną z pogwałceniem Konstytucji, oszczędził/zyskał około 10 miliardów zł.
 
W/w ustawą zmieniającą wysokość wymiaru kwoty emerytury podstawowej, ustawodawca wbrew obowiązkom wynikającym z art. 2 Konstytucji, naruszając prawa nabyte emerytów i rencistów KRUS wynikające z Konstytucji, pozbawił ich prawa do godnego życia spychając w objęcia materialnego ubóstwa, wbrew prawom człowieka wynikającym z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
 
Premier Mateusz Morawiecki, respektując opinie, postulaty związków i organizacji rolniczych, obiecał podwyższenie kwoty emerytury podstawowej do poziomu sprzed zmiany dokonanej w/w ustawą z dnia 02.12.2016 r. Z niezrozumiałych, nie przedstawionych powodów Rząd 20 grudnia 2022 r. przesłał do Sejmu projekt ustawy podwyższającej wysokość emerytury podstawowej jedynie do wysokości 90% emerytury minimalnej ZUS, a nie 100% jak pierwotnie zakładano - przedstawiając powyższy projekt Rząd nie przedstawił informacji kiedy zamierza przedstawić projekt ustawy przywracający w pełni prawa nabyte przez emerytów i rencistów KRUS.
W Związku z powyższym Kluby Parlamentarne Nowa Lewica i PSL w toku prac nad ustawą zgłosiły poprawkę, wnosząc o ustalenie, że emerytura podstawowa równa się emeryturze minimalne ZUS (100% a nie 90%). Niestety Sejm głosami Zjednoczonej Prawicy odrzucił poprawki opozycji i uchwalił 13.01.2023 r.ustawę o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. 2023, poz.337)  z pogwałceniem Konstytucji.  Niniejszą ustawą ustalono, że wysokość emerytury podstawowej w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników wynosi 90% najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych.
 
Na skutek powyższej ustawy (nie uwzględniającej praw nabytych ubezpieczonych w KRUS ), przeciętne świadczenie emerytalno - rentowe brutto wypłacane przez KRUS w marcu 2023 r. wynosiło  zaledwie 1779,22 zł tj. 51% przeciętnej emerytury wypłacanej w tym okresie przez ZUS w wysokości 3482,63 zł.  Minimum socjalne wyliczone przez IPiSS w cenach z pierwszego kwartału 2023 r. dla 1-osobowego gospodarstwa emeryckiego wynosiło 1650,22 zł  - przeciętne świadczenie netto wypłacane  przez KRUS nie osiąga wysokości progu minimum socjalnego !!!

W związku z powyższym Klub Parlamentarny Nowa Lewica złożył 23 maja br. (mając na względzie obowiązki ustawodawcy i prawa obywateli wynikające z Konstytucji) projekt ustawy przywracającej prawa nabyte przez emerytów i rencistów KRUS - w zał. link do artykułu zawierającego skan niniejszego projektu.
 
 
Niestety Pani Elżbieta Witek Marszałek Sejmu ignorując Konstytucję, działając na szkodę emerytów i rencistów KRUS "zamroziła" niniejszy projekt.

W związku z powyższym zwracam się do wszystkich Posłów z prośbą o niezwłoczne wniesienie poselskiego projektu ustawy -  tożsamego z projektem złożonym 23 maja br. przez KP Nowa Lewica - dotyczącego zmiany wysokości emerytury podstawowej  (przywracającego prawa nabyte rolników/emerytów)  i skierowanie go do szybkiej legislacji - jednak ze względu na upływ czasu z terminem wejścia od 01.03.2024.

Wyrażam nadzieję, że tym razem Parlamentarzyści wezmą pod uwagę zobowiązania ustawodawcy wynikające z Konstytucji i obowiązek respektowania praw obywateli wynikających z Konstytucji i Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka tj. m.in. prawo człowieka do godziwego życia naj poziomie  co najmniej minimum socjalnego. 


Z wyrazami szacunku i poważania

Grzegorz Jedamski "


 

 

Poniżej prezentujemy pełną treść apelu Pana Grzegorza Jedamskiego, który żywi nadzieję, że spotka się on ze zrozumieniem i akceptacją parlamentarzystów.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...

W dniu 2 lipca br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, w ...

Pierwsze oświadczenie Ursuli von der Leyen do nowego Parlamentu Europejskiego - ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę