aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Grzegorz Jedamski: APEL DO PARLAMENTARZYSTÓW RP

15 listopada 2023
Grzegorz Jedamski: APEL  DO  PARLAMENTARZYSTÓW   RP

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kadencji Sejmu RP nie ustawał w swoich wysiłkach, aby emerytury rolnicze były naliczane zgodznie z obowiązującym prawem. Tym razem, zwrócił się do parlamentarzystów Sejmu X kadencji z  nowym apelem żywiąc naadzieję, że uda się mu zwrócićuwagę na powstałe problemy i błędy legislacyjne w stosunku do rolników/emerytów, które sprzeczne są z ustawą zasadniczą. Wśród adresatów korespondencji Pana Jedamskiego zatytułowanego "APEL DO PARLAMENTARZYSTÓW O PRZYWRÓCENIE PRAW NABYTYCH EMERYTOM I RENCISTOM" znaleźli się m.innymi: KPRP, KPRM, Szymon Holownia, Donald Tusk, Wladyslaw.Kosiniak-Kamysz, Mateusz Morawiecki, Krzysztof Bosak, Wlodzimierz Czarzasty. 

Jak na razie, w Sejmie X kadencji nie ma miejsca dla spraw związanych z rolnikami. Trwa teatr politycznych spektakli w których najważniejszym dla posłów jest to, kto kogo i kto komu kłonicą przywali w plecy i pokaże słynne już historyczne "TKM" czyli dla niewtajemniczonych to jest skrót od słynnego hasła polskiego parlamentaryzmu "Teraz K**** MY". Nazywająca się "demokratyczną" obecna większość parlamentarna chce pokazać nowe miejsce w szeregu dla pokonanego w wyborach 15 października ugrupowania PiS, a z kolei ci pokonani nie do końca potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Sejm X kadencji po swoich dwóch posiedzeniach i zachowaniach posłów można przyrównać bardziej do X – serwisu społecznościowego (dawniej Twitter). Bardziej zatem pasować będzie określenie obecnego Sejmu RP jako " X Parlament" lub "X Sejm", ponieważ na poważne traktowanie swoich obowiązków i na tworzenie ustawdawstwa, noewgo lepszego prawa się nie zanosi.

Pierwszy Portal Rolny od samego początku wspierał Pana Grzegorza Jedamskiego w jego nieustającej walce o sprawiedliwość w naliczaniu świadczeń emerytalnych dla rolników. Poniżej prezentujemy pełną treść najnowszego apelu naszego czytelnika:

" APEL  DO  PARLAMENTARZYSTÓW   RP


Szanowni Państwo Parlamentarzyści,

jako były działacz związków i organizacji rolniczych wielokrotnie w pismach  kierowanych w br. do  Parlamentarzystów  oraz Rządu (przedstawionych w artykułach publikowanych przez Pierwszy Portal Rolniczy www. ppr.pl - link do artykułów w zał.) zwracałem uwagę na potrzebę nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie emerytury podstawowej, ze względu na jej obniżenie niekonstytucyjną zmianą ustawą ( przedłożoną sejmowi przez Rząd Premier Beaty Szydło) z dnia 02.12. 2016 r., Dz. U. 2017, poz. 2,  z pogwałceniem praw nabytych emerytów i rencistów KRUS - pkt 1 art. 3 niniejszej ustawy ograniczono wysokość emerytury podstawowej do kwoty 882,56 zł (przed zmianą wysokość emerytury podstawowej była równa kwocie emerytury minimalnej ZUS. Ust. 2 art. 1 również niniejszej ustawy określono wysokość emerytury minimalnej ZUS na kwotę 1000,00 zł.
 
 
Na skutek w/w ustawy z dnia 02.12.2016 r obniżającej poziom emerytury podstawowej w ustawie z dnia 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników,  ponad 95 % emerytów KRUS  otrzymywało w 2022 r. wypłatę emerytury w wysokości poniżej progu minimum socjalnego obliczonego przez Instytut Pracy i Spraw Społecznych. Przeciętna wysokość  emerytury i renty wypłacanej przez KRUS w marcu 2022 r wynosiła zaledwie 1377,72 zł (brutto) !!! - średnioroczne minimum socjalne obliczone dla 1-osobowego gospodarstwa emeryckiego w 2022 r. wynosiło  1461,77 zł. Budżet Państwa kosztem portfeli emerytów i rencistów KRUS w latach 2017 -22  w wyniku obniżenia emerytury podstawowej w/w ustawą z dnia 02.12.2016 r., uchwaloną z pogwałceniem Konstytucji, oszczędził/zyskał około 10 miliardów zł.
 
W/w ustawą zmieniającą wysokość wymiaru kwoty emerytury podstawowej, ustawodawca wbrew obowiązkom wynikającym z art. 2 Konstytucji, naruszając prawa nabyte emerytów i rencistów KRUS wynikające z Konstytucji, pozbawił ich prawa do godnego życia spychając w objęcia materialnego ubóstwa, wbrew prawom człowieka wynikającym z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
 
Premier Mateusz Morawiecki, respektując opinie, postulaty związków i organizacji rolniczych, obiecał podwyższenie kwoty emerytury podstawowej do poziomu sprzed zmiany dokonanej w/w ustawą z dnia 02.12.2016 r. Z niezrozumiałych, nie przedstawionych powodów Rząd 20 grudnia 2022 r. przesłał do Sejmu projekt ustawy podwyższającej wysokość emerytury podstawowej jedynie do wysokości 90% emerytury minimalnej ZUS, a nie 100% jak pierwotnie zakładano - przedstawiając powyższy projekt Rząd nie przedstawił informacji kiedy zamierza przedstawić projekt ustawy przywracający w pełni prawa nabyte przez emerytów i rencistów KRUS.
W Związku z powyższym Kluby Parlamentarne Nowa Lewica i PSL w toku prac nad ustawą zgłosiły poprawkę, wnosząc o ustalenie, że emerytura podstawowa równa się emeryturze minimalne ZUS (100% a nie 90%). Niestety Sejm głosami Zjednoczonej Prawicy odrzucił poprawki opozycji i uchwalił 13.01.2023 r.ustawę o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. 2023, poz.337)  z pogwałceniem Konstytucji.  Niniejszą ustawą ustalono, że wysokość emerytury podstawowej w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników wynosi 90% najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych.
 
Na skutek powyższej ustawy (nie uwzględniającej praw nabytych ubezpieczonych w KRUS ), przeciętne świadczenie emerytalno - rentowe brutto wypłacane przez KRUS w marcu 2023 r. wynosiło  zaledwie 1779,22 zł tj. 51% przeciętnej emerytury wypłacanej w tym okresie przez ZUS w wysokości 3482,63 zł.  Minimum socjalne wyliczone przez IPiSS w cenach z pierwszego kwartału 2023 r. dla 1-osobowego gospodarstwa emeryckiego wynosiło 1650,22 zł  - przeciętne świadczenie netto wypłacane  przez KRUS nie osiąga wysokości progu minimum socjalnego !!!

W związku z powyższym Klub Parlamentarny Nowa Lewica złożył 23 maja br. (mając na względzie obowiązki ustawodawcy i prawa obywateli wynikające z Konstytucji) projekt ustawy przywracającej prawa nabyte przez emerytów i rencistów KRUS - w zał. link do artykułu zawierającego skan niniejszego projektu.
 
 
Niestety Pani Elżbieta Witek Marszałek Sejmu ignorując Konstytucję, działając na szkodę emerytów i rencistów KRUS "zamroziła" niniejszy projekt.

W związku z powyższym zwracam się do wszystkich Posłów z prośbą o niezwłoczne wniesienie poselskiego projektu ustawy -  tożsamego z projektem złożonym 23 maja br. przez KP Nowa Lewica - dotyczącego zmiany wysokości emerytury podstawowej  (przywracającego prawa nabyte rolników/emerytów)  i skierowanie go do szybkiej legislacji - jednak ze względu na upływ czasu z terminem wejścia od 01.03.2024.

Wyrażam nadzieję, że tym razem Parlamentarzyści wezmą pod uwagę zobowiązania ustawodawcy wynikające z Konstytucji i obowiązek respektowania praw obywateli wynikających z Konstytucji i Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka tj. m.in. prawo człowieka do godziwego życia naj poziomie  co najmniej minimum socjalnego. 


Z wyrazami szacunku i poważania

Grzegorz Jedamski "


 

 

Poniżej prezentujemy pełną treść apelu Pana Grzegorza Jedamskiego, który żywi nadzieję, że spotka się on ze zrozumieniem i akceptacją parlamentarzystów.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę