aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Grypa ptaków-Francuzi szczepią kaczki. Obowiązkowo!

6 września 2023
Grypa ptaków-Francuzi szczepią kaczki. Obowiązkowo!

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz [KIPDiP] w Europie trwają intensywne prace badawcze w kierunku skuteczności i zasadności stosowania szczepień przeciwko wirusowi grypy ptaków prowadzi Francja.  Francuski Minister Rolnictwa już w 2021 roku zarządził szeroko zakrojone konsultacje przedstawicieli branży drobiarskiej i administracji, aby wypracować systemowy plan zapobiegania przyszłym, kosztownym epizoocjom grypy ptaków w kraju.

Za jeden z priorytetowych punktów w zarządzaniu ryzykiem występowania grypy ptaków uznano przeprowadzenie analizy wpływu i wykonalności szczepień u drobiu. Jesienią 2023 roku ma zostać uruchomiona - zapowiadana już od kilku miesięcy - kampania szczepień kaczek przeciwko wirusowi grypy ptaków. Szczepienia mają być obowiązkowe przez cały rok na wszystkich fermach komercyjnych utrzymujących kaczki na terenie Francji. Co ciekawe, z obowiązku szczepień zwolnione są fermy kaczek hodowlanych, z których pochodzą jaja wylęgowe i jednodniowe pisklęta sprzedawane wyłącznie na francuskim rynku. Właściciele tych stad mogą dobrowolnie zdecydować o zastosowaniu preparatów weterynaryjnych. Zabronione jest natomiast stosowanie szczepień w stadach kaczek hodowlanych, z których produkty są kierowane do sprzedaży eksportowej, aby zapobiec wprowadzeniu przez kraje importujące wprowadzenia ograniczeń w handlu zagranicznym. Stada drobiu, które zostaną zaszczepione będą podlegać ścisłemu monitoringowi prowadzonemu przez służby weterynaryjne. Według aktualnych doniesień z Francji, koszty finansowania kampanii szczepień będą w 85 proc. spoczywały na budżecie państwowym.

Francuskie Ministerstwo Rolnictwa wydało specjalne rekomendacje, których zastosowanie przez producentów powinno wesprzeć skuteczność wprowadzenia szczepień w gospodarstwach utrzymujących kaczki od października 2023 roku. Mowa między innymi, o zmniejszeniu przez hodowców zagęszczenia w stadach kaczek  w regionach najbardziej wrażliwych na zakażenia od maja tego roku, co powinno ograniczyć pojawienie się nowej fali epizoocji HPAI oraz wprowadzeniu specjalnego harmonogramu obsadzania ferm (kaczkami nieszczepionymi a szczepionymi). W tym drugim przypadku chodzi o strategię, że od lipca tego roku w wytyczonych regionach Francji stopniowo zakończone zostało obsadzanie ferm nieszczepionymi kaczkami, aby następnie wprowadzić od października 2023 roku do gospodarstw kaczki zaszczepione.

 

oprac e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę