– Strategia zwalczania grypy ptaków zaczyna przynosić dobre efekty, ale niezbędne jest wprowadzenie pewnych korekt – zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.
Minister poinformował dziś o wdrożeniu nowej strategii zwalczania grypy ptaków oraz o powołaniu w tym celu na stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii Mirosława Welza.
– Musimy zmienić strategię walki z grypą ptaków, a docelowo także z ASF – uzasadnił zmianę na stanowisku GLW minister Grzegorz Puda.
O strategii zwalczania wirusa grypy ptaków mówili dziś podczas specjalnej konferencji prasowej nowo powołany główny lekarz weterynarii Mirosław Welz oraz dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk.
Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz poinformował o nowej strategii walki z grypą ptaków. Jej głównymi elementami będzie:
Nowe procedury zwalczania chorób zwierząt przyczynią się do szybszej i skuteczniejszej likwidacji ognisk choroby. Jeszcze w tym roku zostaną wyznaczone trzy nowe laboratoria do prowadzenia badań
– Elementem nowej strategii będzie wyznaczenie trzech kolejnych laboratoriów, aby PIWET-PIB mógł skupić się wyłącznie na badaniach diagnostycznych próbek pochodzących z podejrzeń. Jednym z filarów skutecznego zwalczania grypy ptaków jest właśnie szybka diagnostyka i natychmiastowa likwidacja zarażonych stad drobiu – podkreślił prof. Krzysztof Niemczuk.
Naukowiec zwrócił uwagę, że nowoczesne metody badawcze, jakimi dysponuje instytut pozwolą dokładnie określić źródło i rodzaj pochodzenia wirusa, a nawet kto mógł go przenieść.
– Zwiększona presja środowiskowa wirusa, z jaką mamy do czynienia w tym roku wynika m.in. z warunków pogodowych – zwrócił uwagę główny lekarz weterynarii Mirosław Welz.
Według niego wirus zostanie wyeliminowany w ciągu najbliższych tygodni. Szef inspekcji weterynaryjnej poinformował również, że w tym celu niezbędne jest wzmocnienie obsady w powiatowych inspektoratach. Zwłaszcza w tych powiatach, na terenie których istnieje największe zagrożenie wirusem.
Podczas konferencji zapewniono również, że w gospodarstwach, w których były przestrzegane zasady bioasekuracji hodowcy otrzymają należne im odszkodowania za likwidowane stada.
Minister zwrócił uwagę, że tegoroczny przebieg grypy ptaków jest wyjątkowy i dotyczy praktycznie wszystkich krajów Unii Europejskiej, dlatego też resort będzie zabiegał, wraz z innymi krajami, o uruchomienie środków unijnych na walkę z wirusem.
– Będzie to jednak możliwe dopiero po całkowitym wyeliminowaniu wirusa i uznaniu kraju jako wolnego od tej choroby – podkreślił Grzegorz Puda.
Minister Grzegorz Puda zaapelował również do wszystkich hodowców drobiu o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji.
– Zwracam się do wszystkich rolników utrzymujących drób, aby w czasie intensywnej walki z wirusem bardzo restrykcyjnie przestrzegali wszystkich zasad bioasekuracji. Jeszcze bardziej wzmożone działania będą sprzyjały nie tylko samym hodowcom, ale także pozwolą na zabezpieczenie potrzeb konsumentów – podkreślił minister.
MRiRW