Wzrasta liczba zgłoszeń nowych ognisk grypy ptaków w Azji i na Bliskim Wschodzie. Problem z HPAI zgłosiła Japonia, Korea Południowa, Afganistan, Tajwan, Iran, Irak i Arabia Saudyjska.
Iran podejmuje ciągłe wysiłki by zwalczyć grypę ptaków w swoim kraju. Według irańskiej organizacji weterynaryjnej, w ostatnich dziesięciu miesiącach zlikwidowano około 17 milionów ptaków, aby zmniejszyć ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. Jak wcześniej informowaliśmy, problem z HPAI już od pewnego czasu destabilizuje podaż produktów drobiarskich i wywiera silną presję na wzrost ich cen w Iranie.
W Japonii przeprowadzone w piątek (12.01.2018 r.) testy genetyczne potwierdziły wcześniejsze podejrzenia ogniska wysoce zjadliwego wirusa H5N6 na fermie brojlerów kurzych w prefekturze Kagawa. Jest to pierwszy przypadek w Japonii w tym sezonie. Zlikwidowane zostało łącznie około 92 tys. ptaków, w tym kurczęta z gospodarstwa powiązanego epizootycznie. Wprowadzono ograniczenia przemieszczania drobiu i jaj w obrębie utworzonych stref ochronnych. Produkcja kurcząt rzeźnych jest największą gałęzią produkcji zwierzęcej w tym regionie.
W Korei Południowej sytuacja jest coraz bardziej niepokojąca. Przypomnijmy, że w sezonie 2016/2017 kraj ten był najbardziej poszkodowanym na świecie przez grypę ptaków. W listopadzie 2017 roku, po półrocznej przerwie, wirus znów pojawił się w stadach drobiu. Szacuje się, że od listopada 2017 roku uśmiercono około 1,5 miliona ptaków. Najwięcej przypadków dotyczyło ferm reprodukcyjnych i towarowych kaczek. Z wyjątkiem jednego potwierdzonego przypadku w prowincji Gyeonggi, pozostałe zdarzenia miały miejsce w prowincji Jeolla, który odpowiada za wysoką podaż kaczek w Korei.
W Europie, w ostatnich dniach pojawiły się informacje, że w hrabstwie Dorset w Anglii znaleziono 17 ptaków dzikich zarażonych wirusem. Jest to pierwszy przypadek HPAI w Wielkiej Brytanii podczas tegorocznej zimy. W ramach przeprowadzonych badań laboratoryjnych zidentyfikowano wirusa o wysokiej zjadliwości podtypu H5N6. W opinii specjalistów, jest on blisko spokrewniony z obecnym od kilku miesięcy u ptaków dzikich w Europie podtypem H5N6, który dotarł do Holandii, Szwajcarii i Niemiec.
Dobrą informacją jest fakt, że we Włoszech od ponad miesiąca nie odkryto nowych ognisk HPAI. Od początku stycznia do 11 grudnia 2017 roku we Włoszech potwierdzono 83 ogniska choroby.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz