Grypa ptaków – pierwsze dolnośląskie ogniska w 2022 roku

27 stycznia 2022
Grypa ptaków – pierwsze dolnośląskie ogniska w 2022 roku

We wtorek 25 stycznia na Dolnym Śląsku zostało potwierdzone pierwsze ognisko grypy ptaków u drobiu w tym roku oraz pierwsze ognisko u dzikich ptaków. W trzech powiatach zostały wprowadzone obostrzenia.

Ognisko u drobiu zostało stwierdzone w przydomowym chowie drobiu w miejscowości Młodzianów, w powiecie milickim. Jest to już drugie ognisko w tym powiecie, a trzecie w województwie w sezonie 2021/2022. W ognisku utrzymywanych było jedynie 17 kur, ptaki zgodnie z przepisami zostały zutylizowane, a gospodarstwo podlega dezynfekcji. Wyznaczono obszar zapowietrzony w promieniu 3 km oraz zagrożony w promieniu 10 km od ogniska. Natomiast w powiecie wołowskim grypa ptaków została potwierdzona u łabędzia niemego.

Bioasekuracja chroni stada

Pojawiające się licznie w całym kraju ogniska grypy ptaków u drobiu (15 w 2022, a w trwającym sezonie 2021/2022 już 77) oraz u dzikich ptaków (111 ognisk od jesieni) są sygnałem dla hodowców, aby jeszcze ściślej przestrzegać zasad bioasekuracji. To jedyne narzędzie, które zabezpiecza stada drobiu przed tą chorobą (więcej na temat bioasekuracji na naszej stronie internetowej w zakładce Zjadliwa grypa ptaków).

Obostrzenia w trzech powiatach

Należy także pamiętać, że zgodnie z Rozporządzeniem nr 30 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 22 listopada 2021 r. w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa dolnośląskiego, w trzech powiatach naszego regionu obowiązuje nakaz utrzymywania drobiu w zamknięciu, zakaz utrzymywania gęsi i kaczek razem z innymi gatunkami drobiu oraz gromadzenie drobiu i innych ptaków na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych.

Obostrzenia te dotyczą:

  • powiatu trzebnickiego,
  • powiatu milickiego,
  • części powiatu bolesławieckiego:

a) w gminie Bolesławiec, w miejscowościach: Bolesławice, Łaziska, Bożejowice, Rakowice, Nowe Jaroszowice, Otok, Dobra, Kraśnik Dolny, Kraśnik Górny, Nowa Wieś Kraśnicka, Lipiany, Dąbrowa Bolesławiecka,
b) w gminie Gromadka,
c) w gminie Nowogrodziec, w miejscowościach: Zabłocie, Milików, Nowogrodziec,
d) w gminie Warta Bolesławiecka, w miejscowościach: Warta Bolesławiecka, Iwiny, Wartowice,
e) w gminie Osiecznica miejscowości: Parowa, Przejęsław

 

dodr.pl


POWIĄZANE

16. maja odbyły się czterostronne rozmowy, w których uczestniczyli: wicepremier,...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzy...

Wczoraj – na zaproszenie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę