Adama_poleposition_15.03_30.04

Grypa ptaków i ASF tematem spotkania w Szczecinie

1 lutego 2021
Grypa ptaków i ASF tematem spotkania w Szczecinie
MRiRW

Zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ognisk i przypadków zjadliwej ptasiej grypy oraz ASF w województwie zachodniopomorskim – to tematy posiedzenia sztabu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. W obradach, którym przewodniczył sekretarz stanu Szymon Giżyński wzięli udział m.in. także: zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Mirosław Welz, Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Wicewojewoda Marek Subocz, dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej Wsi w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Jakubik oraz Maciej Prost Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Podczas spotkania omówiono dotychczasowe doświadczenia w zwalczaniu grypy ptaków i ASF.

– Mamy bardzo pozytywne doświadczenia z bezpośredniego udziału krajowego kierownictwa inspekcji weterynaryjnej w rozwiązywaniu problemów lokalnych w terenie – podkreślił sekretarz stanu Szymon Giżyński.

Zauważył, że takim pozytywnym przykładem jest walka z ASF na Lubelszczyźnie i w woj. podkarpackim. Świadomość w małych gospodarstwach rolnych hodujących po kilka sztuk zwierząt jest zupełnie inna niż u dużych producentów trzody chlewnej. – Zbierane w terenie doświadczenia, kapitał wypracowanych decyzji był potem przekazywany przez Głównego Lekarza Weterynarii i jego zastępcę. Zawsze gdy zaistniało w niepokojącej skali i rozwojowe zagrożenie, tam wszędzie jechali i na miejscu kierowali akcją – podkreślił sekretarz stanu Giżyński.

Szymon Giżyński zapewnił, że ten kapitał wiedzy przywieziony został także do województwa zachodniopomorskiego. – Oczywiście każde województwo ma swoją specyfikę – powiedział Szymon Giżyński. – Trzeba przyjrzeć się spokojnie wszystkiemu na miejscu, przedyskutować, wymienić uwagi. Przyjechaliśmy z gotowymi pomysłami, chcemy przyjrzeć się wszystkiemu spokojnie i rzeczowo, ale zdecydowanie.

Wiceminister podkreślił, że potrzebna jest także dyskusja i konfrontacja z lokalnym doświadczeniem oraz rozpoznaniem warunków i możliwości na miejscu, stąd nasza wizyta w zachodniopomorskim.

– Potwierdzamy dobrą współpracę Wojewody, Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii oraz całego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w zakresie zwalczania grypy ptaków i ASF, na obszarze Zachodniego Pomorza. Z naszej strony, ministerstwa i Głównego Lekarza Weterynarii – przyjechaliśmy również z przygotowanymi pomysłami i rekomendacjami, których wdrożenie będziemy monitorować – podsumował sekretarz stanu Szymon Giżyński.

 

MRiRW


POWIĄZANE

Od tego roku rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i ob...

Reprezentanci z Krajowej Rady Izb Rolniczych, Węgierskiej Izby Rolniczej, Słowac...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę