GRUPA EKSPERTÓW UE WZYWA DO WIĘKSZEJ DYWERSYFIKACJI EKSPORTU W SEKTORZE TRZODY CHLEWNEJ
Powołana z inicjatywy Komisarza UE ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego grupa ekspertów, która powinna zajmować się zrównoważonymi rozwiązaniami w obliczu bardzo napiętej sytuacji gospodarczej w sektorze trzody chlewnej, zaleca, aby branża ograniczyła swoją zależność od silnych krajów eksportujących. Aby zatrzymać trwającą koncentrację produkcji trzody chlewnej, należy wzmocnić współpracę między hodowcami trzody chlewnej za pośrednictwem organizacji producentów, informuje Agra Europe.
Nie uzależniajcie eksportu od dużych nabywców
Producenci i przetwórcy wieprzowiny w Unii Europejskiej muszą bardziej dywersyfikować swoje rynki zbytu w krajach trzecich. Zalecenie to można znaleźć w raporcie końcowym przedstawionym obecnie przez Grupę Refleksyjną ds. Wieprzowiny , która zbiera się od około dziewięciu miesięcy z inicjatywy komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego . Nawołuje w nim do znacznego zmniejszenia zależności od kilku krajów docelowych, zwłaszcza od nierzetelnych partnerów. Dotyczy to prawdopodobnie przede wszystkim Chin, których import wieprzowiny był wyjątkowo wysoki w 2020 i 2021 r., ale potem załamał się w 2022 r.
W większym stopniu korzystać z organizacji producentów
Jeśli chodzi o społeczno-ekonomiczną dynamikę sektora, Grupa Refleksyjna zaleca wzmocnienie współpracy między hodowcami trzody chlewnej poprzez organizacje producentów i spółdzielnie. Powinno to również obejmować większe wsparcie dla gospodarstw rodzinnych w celu powstrzymania trwającej koncentracji produkcji trzody chlewnej. Ponadto zachęca się państwa członkowskie do pełnego wykorzystania wszystkich instrumentów wspólnej polityki rolnej (WPR) dostępnych dla tego sektora.
Wzmocnij profilaktykę ASF
Jeśli chodzi o środowisko i klimat, grupa refleksyjna zaleca środki mające na celu podniesienie świadomości rolników w zakresie bardziej zrównoważonego gospodarowania obornikiem i redukcji emisji. Ponadto należy promować przygotowywanie i dalsze przetwarzanie nawozów organicznych. Ponadto potrzebne jest większe wsparcie dla rozwiązań w zakresie biogazu opartych na oborniku, pozostałościach i odpadach.
Również w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń (ASF) i innych chorób zwierzęcych komisja nalega w swoim raporcie końcowym na większe wsparcie i wzywa do większego wsparcia dla skutecznych środków bezpieczeństwa biologicznego w całym sektorze trzody chlewnej. Aby powstrzymać choroby odzwierzęce, na dziki należy polować bardziej konsekwentnie. Na koniec grupa wzywa do przyspieszenia prac nad szczepionkami przeciwko ASF dla dzikich i domowych świń.
"Grupa refleksji nad wieprzowiną"
Grupa powstała z inicjatywy unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego na początku kwietnia ubiegłego roku w związku z bardzo napiętą sytuacją ekonomiczną wielu producentów prosiąt i tuczników. W jej skład weszli przedstawiciele wszystkich 27 państw członkowskich, a także przedstawiciele 20 różnych stowarzyszeń, w tym Komitetów Organizacji Rolników UE (COPA) i Spółdzielni Wiejskich (COGECA), Grupy UE Międzynarodowej Federacji Ruchów Rolnictwa Ekologicznego (IFOAM - Organics Europe) oraz organizacji patronackiej europejskiego przemysłu spożywczego (FoodDrinkEurope). Grupa powinna dogłębnie zbadać wszystkie aspekty sektora, ze szczególnym uwzględnieniem jego trwałości.
źródło: KE; IHSN