Pokryta słomą lub trzciną drewniana chatka z jedną, dużą izbą, z pięknym starodawnym piecem pośrodku - wiele osób wciąż tak wyobraża sobie wiejskie gospodarstwa. I rzeczywiście niektóre zachowały swój oryginalny wygląd i charakter. Jednak współczesne farmy, takie na miarę XXI wieku, bardziej przypominają luksusowe domy czy hotele. W stowarzyszeniu Roter Hahn, zrzeszającym ponad 1600 gospodarstw agroturystycznych w Południowym Tyrolu, urlopowicze mogą zatrzymać się zarówno w klimatycznych, utrzymanych w klasycznym stylu domach, jak i spędzić urlop w jednej z architektonicznych perełek, które utrzymane zostały w stylu współczesnym i cechują się nowoczesnym wzornictwem.
Stylowe wnętrza i najnowsze technologie
Południowy Tyrol często nazywany jest “największym sadem Europy”. Zachwyca szczególnie wiosną, kiedy kwitną jabłonie. Jednak przez cały rok turyści odwiedzający północny region Włoch mogą cieszyć się pyszną, regionalną kuchnią, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami oraz, przede wszystkim, uprzejmością i gościnnością lokalnych mieszkańców. Z myślą o osobach, które chciałyby zasmakować wiejskiego życia, jednak nie wyobrażają sobie urlopu bez typowo miejskich udogodnień i nowinek technologicznych, stowarzyszenie Roter Hahn przygotowało ofertę obiektów, które łączą w sobie te cechy, a ich nowoczesny wystrój zachwyci każdego pasjonata designu. Wiele z tych gospodarstw wyposażonych jest w meble wykonane z naturalnych, ekologicznych materiałów oraz posiada własne źródła energii, jak na przykład panele słoneczne.
Zbudowane w całości z drewna, gospodarstwo Niederthalerhof w Brixen zostało oddane do dyspozycji turystów niecałe 2 lata temu. Nowoczesne oświetlenie współgra z drewnianym, ciepłym wystrojem pokoi, a miękkie tkaniny, takie jak loden czy len, ocieplają modernistyczne wnętrze. W ciągu dnia goście mogą podziwiać piękny krajobraz podczas pieszych wycieczek, uprawiać sport na świeżym powietrzu lub pomóc gospodarzom w pracy na farmie np. przy dojeniu krów czy karmieniu królików. Wieczór zaś to idealna pora na powrót do przyjemności miejskich, takich jak relaks w przeszklonej saunie, oglądanie ulubionych programów w telewizji bądź surfowanie po Internecie.
W sercu regionu, po słonecznej stronie doliny Etschtal, znajduje się farma Sandwiesen-Hof, z której rozpościera się niesamowity widok na okoliczne sady i szczyty górskie. Gospodarze, Magdalena i Peter, od lat zajmują się uprawą jabłek, z których robią świeże soki, cydry, czy jabłkowe szampany. W 2012 roku ich obiekt został wyróżniony znakiem jakości „KlimaHaus Welcome” jako pierwsze energooszczędne gospodarstwo we Włoszech.
Dla amatorów eklektycznego stylu gospodarstwo Grieserhof w Nals to prawdziwa, architektoniczna perełka. Zachowana została historyczna struktura kamiennej rezydencji, jednak w jej wnętrzach dominuje już prosty i minimalistyczny styl nowoczesny. Wysokie sufity i szkło są doskonałym tłem dla oryginalnych drewnianych belek dawnej stodoły. Na terenie gospodarstwa znajduje się także odkryty basen do dyspozycji gości.
Roter Hahn (tłum. Czerwony Kogut)
Marka Roter Hahn zrzesza ponad 1600 gospodarstw wiejskich z terenu Południowego Tyrolu. Wszystkie oznaczone są charakterystycznym znakiem Czerwonego Koguta. W ramach Roter Hahn działalność prowadzona jest w czterech segmentach: agroturystyka, wiejskie gospody i gospody u winiarzy, wyroby z Południowego Tyrolu, a także rzemiosło ludowe. Wszystkie gospodarstwa podlegają wysokim standardom jakości, przez co klienci mają gwarancję, że trafia do nich prawdziwy produkt. Warto wybrać się do jednego z gospodarstw agroturystycznych Południowego Tyrolu, by poznać pełną ofertę tego regionu Włoch i zakosztować unikatowych smaków. Więcej informacji na www.roterhahn.pl i www.facebook.com/roterhahnpl/
infowire.pl