aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

GMO a żywność GM

26 kwietnia 2022
GMO a żywność GM

Modyfikacje genetyczne organizmów i produkty żywnościowe zawierające GMO lub od niego wolne, a także ich oznaczanie i identyfikacja to wciąż aktualne kwestie dyskusyjne. Spory z nimi związane powstają w wielu środowiskach. Najbardziej zagorzałe toczą się wśród handlowców, pracowników służby zdrowia oraz osób odpowiedzialnych za regulacje prawne i ustawodawstwo związane z GMO. Ten kontrowersyjny temat wzbudza obawy głównie ze względu na brak precyzyjnych danych jednoznacznie świadczących o korzyściach lub szkodach, jakie wiążą się z organizmami transgenicznymi.

Żywnością GM, czyli żywnością modyfikowaną genetycznie, określane są takie produkty spożywcze pochodzenia odzwierzęcego lub roślinnego, których kod genetyczny został zmieniony wskutek działań metod inżynierii genetycznej.

W odniesieniu do żywności, która zawiera lub składa się z GMO należy zwrócić uwagę na definicję słowa „składnik” określoną w prawie żywnościowym. Według przepisów prawnych, określono go jako surowiec użyty do wytworzenia danego artykułu spożywczego, który jest obecny też w gotowym produkcie, lecz przyjmuje inną formę.

Wpływ GMO na stan zdrowia populacji ludzkiej i innych organizmów żywych nie jest do końca poznany. Nie ma też wyników badań jednoznacznie potwierdzających zagrożenie, jakie stwarza genetycznie modyfikowana żywność. Do tej pory badania w tym zakresie prowadzone były jedynie na zwierzętach. Możemy jednak mówić o głównych niepożądanych skutkach oddziaływania GMO na zdrowie ludzkie: alergenności (nieznane dotąd alergeny, toksyny i białka, pojawiające się w żywności wraz z powstającymi nowymi organizmami transgenicznymi, jako skutek uboczny manipulacji genowych), zaburzeniach płodności, obniżeniu odporności, wpływu na układ pokarmowy (na przykład mogą powodować spowolnione trawienie) oraz otyłości i nowotworach.

 

Kampania „Wolne od GMO” sfinansowana jest z Funduszu Promocji Mleka i realizowana przez Polską Izbę Mleka

 

Polska Izba Mleka


POWIĄZANE

Obecnie większość upraw kukurydzy w Polsce znajduje się w fazie kwitnienia. To d...

Lidl Polska to największy eksporter dóbr rolno-spożywczych w naszym kraju oraz s...

Wydaje się, że zasady BHP są znane wszystkim pracownikom, jednak liczba wypadków...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę