Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Globalne trendy rynkowe w produkcji i użytkowaniu zbiorników magazynowych

2 lipca 2024
Globalne trendy rynkowe w produkcji i użytkowaniu zbiorników magazynowych

Przemysł, logistyka oraz magazynowanie muszą sprostać coraz większym wymaganiom w zakresie efektywności, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju. Globalne trendy rynkowe w produkcji i użytkowaniu zbiorników magazynowych opierają się na wykorzystaniu zaawansowanych technologii i materiałów, które zmieniają oblicze tej branży. Zbiorniki magazynowe z materiałów kompozytowych odgrywają kluczową rolę w tej transformacji, oferując innowacyjne rozwiązania, które przewyższają te tradycyjne pod wieloma względami.

Ekologiczne rozwiązania niezmiennie na topie

Coraz więcej firm zwraca uwagę na ekologiczne aspekty swojej działalności. Jednym z głównych trendów jest dążenie do zrównoważonego rozwoju. Dla firm korzystających ze zbiorników magazynowych wiąże się to m.in. z wybieraniem takich, które są wykonane z materiałów przyjaznych środowisku – i to w szerokim rozumieniu.

– Zbiorniki wykonane z włókna szklanego TWS/GRP są przyjazne środowisku z wielu powodów. – dowodzi Paweł Woziwoda, Główny Konstruktor w firmie Trokotex. – Przede wszystkim, są całkowicie odporne na korozję, co oznacza, że w przeciwieństwie to stali, nie ulegają degradacji pod wpływem czynników atmosferycznych czy chemicznych. To znacząco wydłuża ich żywotność, zmniejszając konieczność częstych wymian i ograniczając generowanie odpadów. Kolejną zaletą tych zbiorników jest ich lekkość, która ułatwia transport i montaż, a tym samym redukuje zużycie energii i emisję CO2 podczas tych procesów. Ponadto, dzięki swojej wytrzymałości, zbiorniki TWS/GRP mogą wytrzymać ekstremalne warunki, zewnętrzne i wewnętrzne co czyni je idealnym rozwiązaniem dla różnych gałęzi przemysłu. – wylicza.

Wszystkie te cechy sprawiają, że zbiorniki z włókna szklanego TWS/GRP są nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne.

Automatyzacja procesów dzięki nowoczesnym technologiom

Nowoczesne zbiorniki magazynowe są wyposażone w zaawansowane systemy monitoringu i automatyzacji, które umożliwiają zdalne zarządzanie i kontrolę stanu zbiorników w czasie rzeczywistym.

Nowoczesne technologie, takie jak Internet Rzeczy (IoT), pozwalają na ciągłe monitorowanie stanu zbiorników magazynowych. – Dzięki inteligentnym sensorom możliwe jest śledzenie parametrów takich jak temperatura, wilgotność czy poziom napełnienia, co zwiększa bezpieczeństwo i efektywność operacyjną. Przedsiębiorstwa mogą dzięki temu szybciej reagować na ewentualne problemy i minimalizować ryzyko awarii. – wyjaśnia ekspert z Trokotex.

Personalizacja i elastyczność w odpowiedzi na potrzeby rynku

Każda branża ma specyficzne wymagania dotyczące zbiorników magazynowych. Dlatego producenci oferują coraz bardziej spersonalizowane rozwiązania, dostosowane do

indywidualnych potrzeb klientów. Obejmuje to zarówno wybór materiałów, jak i projektowanie zbiorników o nietypowych kształtach i rozmiarach, aby lepiej odpowiadały specyfice przechowywanych substancji i warunków operacyjnych.

– Jako producent zbiorników magazynowych jesteśmy w stanie dostarczyć produkty o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Specjalizujemy się w budowie zaawansowanych konstrukcji magazynowych idealnych do przechowywania substancji sypkich, gazowych oraz cieczy – w tym m.in. kolumn kondycjonujących z TWS, reaktorów STO oraz reaktorów SBR. Produkty są tworzone na zamówienie, co pozwala nam dostosować każde rozwiązanie do indywidualnych potrzeb i wymagań inwestora. – podkreśla Paweł Woziwoda z Trokotex.

Globalizacja w parze ze standaryzacją

W miarę jak rynki stają się coraz bardziej globalne, rośnie potrzeba standaryzacji produktów. Międzynarodowe normy i certyfikaty, takie jak ISO, zapewniają, że zbiorniki magazynowe spełniają określone wymagania jakościowe i bezpieczeństwa, niezależnie od miejsca produkcji. Standaryzacja ułatwia również handel międzynarodowy i integrację w globalnych łańcuchach dostaw.

Podsumowując – w miarę jak przemysł i logistyka stale się rozwijają, znaczenie efektywnych i trwałych zbiorników magazynowych rośnie. Na rynku wygrywają dziś producenci oferujący rozwiązania, które spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, a przy tym pozwalają na dopasowanie do specyficznych potrzeb danej działalności.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

EIT Food, Foodvalley i Food Innovation Hub Europe uruchamiają swoją pierwszą ini...

Jeszcze nieco ponad tydzień można składać oświadczenia dotyczące tego, gdzie będ...

Sklepy robią coraz więcej promocji. Wszystko dzięki odmrożonemu VAT-owi.   Anali...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę