Analitycy Rabobanku przedstawiając prognozy dla globalnego rynku drobiu w drugiej połowie 2020 roku odnieśli się z nieco większym optymizmem niż do tej pory.
W opinii Rabobanku drugie półrocze będzie charakteryzowało ożywienie popytu na drób na świecie biorąc pod uwagę zelżenia w gastronomii i hotelarstwie. Wskazali jednocześnie na nadal istniejące problemy w Europie i spadek produkcji na kontynencie europejskim.
Rabobank uważa, że istotnym czynnikiem wspierającym wzrost popytu na drób w skali globalnej w nadchodzących miesiącach będzie spowolnienie gospodarcze, co powoduje, że rynki są bardziej zmienne i zależne od cen. Można przyjąć, że w takiej sytuacji na wygranej pozycji jest mięso drobiowe, które należy do najtańszych źródeł białka mięsa. Dużym wyzwaniem zwiększającym zmienność na rynkach światowych będzie niestabilność podaży i popytu oraz kursów walutowych.
Po stronie pozytywnych czynników znalazły się stosunkowo niskie szacunki cen pasz. Należy także uwzględnić niepewność związaną z sytuacją epidemiczną na świecie w nadchodzących miesiącach. Przewiduje się, że mieszanka tych czynników spowoduje, że handel międzynarodowy będzie podatny na zakłócenia w drugiej połowie 2020 roku.
Dodatkowo na niestabilność handlu światowego wpłynąć mogą nieprzewidywalne stosunki handlowe między Waszyngtonem a Pekinem, Brexit czy programy wdrażane na Bliskim Wschodzie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego na rynkach wewnętrznych państw z tego regionu.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz