aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Giberelina kontra przymrozki

19 kwietnia 2024
Giberelina kontra przymrozki

Po wyjątkowo ciepłej pierwszej połowie kwietnia nastąpiło drastyczne ochłodzenie, które przyniosło nocne przymrozki, stanowiące ogromny stres termiczny dla sadów i powodujące uszkodzenia mrozowe w kwitnących właśnie drzewach. W tej sytuacji sadownicy szukają sposobów, żeby zregenerować kwiatostany i wspomóc zawiązywanie owoców – czyli de facto ocalić tegoroczny plon. Sprawdzonym rozwiązaniem jest regulator wzrostu i rozwoju roślin, zawierający giberelinę.

Bardzo wczesna i ciepła wiosna stanowiła w tym roku duże zaskoczenie dla sadowników. Wysokie temperatury, jakie były odnotowywane już od połowy lutego, sprawiły, że procesy wegetacyjne zdecydowanie przyspieszyły. Również kwitnienie drzew owocowych rozpoczęło się w tym sezonie znacznie wcześniej niż zwykle. Niestety ochłodzenie, które przyszło w połowie kwietnia, okazało się drastyczne i przyniosło nie tylko dość niskie temperatury w ciągu dnia, ale także silne nocne przymrozki. Oznacza to ogromne zagrożenie dla kwitnących jabłoni, a dla sadowników realną groźbę utraty dużej części plonu.

Gibereliny – ochrona przeciwprzymrozkowa i utrzymanie zawiązków

W związku z tak dużym stresem termicznym, który powoduje uszkodzenia ograniczające plonowanie, dobrym rozwiązaniem jest interwencyjne zastosowanie preparatu giberelinowego. Po wystąpieniu niekorzystnych warunków atmosferycznych, z jakimi sadownicy mają obecnie do czynienia, jego zadaniem jest zminimalizowanie negatywnych skutków przymrozków oraz utrzymanie zawiązków w koronie drzewa.

Używam giberelin od 2017 roku, który był dla nas pamiętny. Przymrozki zniszczyły nam praktycznie wszystko. Od tamtej pory stosuję Novagib 010 SL, żeby uratować plon, a potem na wzrost owoców i wygładzenie skórki. Kudos wstrzymuje wzrost pędów, gibereliny poprawiają zawiązywanie – uzyskuję takie owoce, jakich potrzebuje konsument – stwierdza Adam Pluta, właściciel gospodarstwa sadowniczego w Kaleniu, w gminie Sadkowice (woj. łódzkie).

Producent opowiada o swoich doświadczeniach z ubiegłego sezonu, które pokazują zasadność aplikowania giberelin po wystąpieniu ochłodzenia: – Mój sąsiad walczył z przymrozkami maszynami podgrzewającymi powietrze, poświęcił na to 3 noce. Gdy on ogrzewał sad, ja spokojnie spałem. Rano temperatura wzrosła, wlałem do beczki Novagib 010 SL i zrobiłem oprysk – według mnie to zadziałało. Efekt u mnie i u sąsiada był porównywalny. Ja spałem w nocy, on nie spał.

Liczy się czystość giberelin

Novagib 010 SL firmy Fine Agrochemicals to regulator wzrostu i rozwoju roślin. Stosuje się go do poprawy zawiązywania, wielkości i wyglądu owoców, w tym do ograniczania ordzawień, a także do minimalizowania skutków przymrozków. Zawiera gibereliny GA4 i GA7 – fitohormony odpowiadające m.in. za wydłużanie się owoców i szypułki, a w przypadku jabłek również wykształcenie się zagłębienia szypułkowego. Kolejną korzystną właściwością giberelin jest regeneracyjny wpływ na kwiaty i zawiązki po przymrozkach.

Środek ma postać koncentratu rozpuszczalnego w wodzie. Termin pierwszego zabiegu w jabłoniach przypada od końca kwitnienia do fazy opadania płatków. Kolejne aplikacje można wykonać w odstępach 7-10 dni, do momentu, kiedy owoc będzie miał 40 mm średnicy (BBCH 74). Jednorazowa dawka preparatu to 0,25-0,5 l/ha (na 300-1 000 l wody na ha), łącznie w sezonie maksymalnie 2,0 l/ha.

Warto zwrócić uwagę, że gibereliny GA4 i GA7 różnią się działaniem. GA4 ma wpływ na poprawę zawiązywania owoców, zwiększenie ich rozmiaru, wydłużenie oraz redukcję ordzawień. Pomaga również w stymulacji zawiązywania kwiatów na kolejny rok. Działanie GA7 jest natomiast niekorzystne i polega m.in. na wywoływaniu przemienności owocowania. W praktyce podczas fermentacji w procesie produkcji giberelin nie da się całkowicie wyeliminować gibereliny GA7, można jedynie zminimalizować jej udział procentowy. Dostępne na rynku preparaty znacząco różnią się czystością giberelin, czyli właśnie stosunkiem GA4 do GA7. Jeżeli chodzi o Novagib 010 SL, produkt charakteryzuje się najwyższą dostępną czystością mieszaniny, czyli zawartością aż 92-97% GA4 i zaledwie 1-2% GA7.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę