Francja nie obroniła ferm przed grypą ptaków

30 listopada 2021
Francja nie obroniła ferm przed grypą ptaków

Służby weterynaryjne we Francji były jednymi z pierwszych, które w sezonie jesiennym 2021 wprowadziły obostrzenia związane z zabezpieczeniem branży drobiarskiej przed „powtórką HPAI” z poprzedniego sezonu, gdy wirus spustoszył stada kaczek w południowo – zachodniej części kraju.

Zaostrzona bioasekuracja i nakaz zamknięcia ptaków nie pomógł jednak na długo uchronić ferm przed zakażeniem drobiu, który był przez kilka  tygodni wykrywany wyłącznie u dzikich ptaków i w chowie przydomowym. W sobotę – 27 listopada - Francja zgłosiła ognisko na fermie drobiu znajdującej się w północnym departamencie Nord.

Tym samym kolejny kraj unijny, mający fundamentalne znaczenie w produkcji i  eksporcie w segmencie drobiu i jaj, zaczyna zmagać się z rozprzestrzenianiem choroby na komercyjnych fermach. Poza Francją, o wystąpieniu wysoce zjadliwego podtypu H5N1 poinformowała w ostatnim czasie Chorwacja (w chowie przyzagrodowym) oraz Austria i Słowacja.

Francja jest trzecim największym producentem mięsa drobiowego w europejskim obszarze celnym. Francuzów wyprzedza Polska będąca liderem oraz Turcja. W okresie od stycznia do sierpnia roku 2021 we Francji wyprodukowano 1 064,00 tys. ton mięsa drobiowego ogółem. Poza istotnym udziałem w rynku producentów kurcząt rzeźnych, francuski sektor drobiarski słynie z chowu kaczek. Francja jest największym producentem mięsa kaczego w Unii Europejskiej.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

W dniu 20 stycznia 2022 r. Prezes KRIR W. Szmulewicz zwrócił się z wnioskiem do ...

We wtorek 25 stycznia na Dolnym Śląsku zostało potwierdzone pierwsze ognisko gry...

Od kilku miesięcy mamy na Politechnice własne ule. Dzięki pracy mieszkających w ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę