Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Forum Biznesu Prezydencji COGECA 2024

28 czerwca 2024
Forum Biznesu Prezydencji COGECA 2024

Forum Biznesu pod hasłem „W jaki sposób spółdzielnie rolne gwarantują odporność sektorów zbóż i nasion?” odbyło się 26 czerwca w Brukseli. Forum zgromadziło liderów branży i ekspertów w dziedzinie spółdzielczości rolniczej, aby podkreślić kluczową rolę, jaką spółdzielnie rolnicze muszą odegrać w zapewnieniu sukcesu tych sektorów. W spotkaniu wzięła udział Agnieszka Maliszewska – Dyrektor Biura PIM, pierwsza wiceprzewodnicząca COGECA.

Otwierając wydarzenie, Christian Høegh-Andersen, wiceprezes COGECA i koordynator forum, stwierdził, że "spółdzielnie rolnicze wspierają europejskie rolnictwo w kluczowych aspektach, takich jak zapewnienie uczciwych praktyk handlowych, transportu i logistyki, zaopatrywanie rolników w kluczowe towary, tworzenie miejsc pracy i dalsze stymulowanie działalności gospodarczej, nie zapominając o pozytywnych środowiskowych i społecznych efektach zewnętrznych, jakie tworzą nasze przedsiębiorstwa".

Celem tegorocznego Forum Biznesu było skupienie się na obszarach działalności spółdzielni oraz głównych kwestiach dotyczących handlu zbożem i nasionami, ich transportu i przechowywania aby zastanowić się jak ułatwić przepływy handlowe w Europie. Debata skupiała się na paszach dla zwierząt, ponieważ prawie 2/3 zbóż w UE jest wykorzystywanych do ich produkcji. Natomiast wytłoczyny z nasion oleistych stanowią ważny składnik paszy.

Podczas Forum Vito Martielli, starszy analityk ds. zbóż i nasion oleistych w Rabobanku, wygłosił przekonujące przemówienie, w którym przedstawił krytyczne spojrzenie na rynki zbóż i nasion. Jego spostrzeżenia nadały ton całodniowym dyskusjom, podkreślając znaczenie innowacji i planowania strategicznego w sektorach zbóż i nasion oleistych. Następnie odbyła się prezentacja Alexandra Doringa, sekretarza generalnego FEFAC, skupiająca się na znaczeniu lepszych modeli współpracy dla zapewnienia solidności strategicznych towarów.

Zaplanowano również panel spółdzielni zbożowych i nasion, z udziałem prelegentów z Danii, Rumunii, Hiszpanii i Niemiec, którzy podkreślili znaczącą rolę spółdzielni rolniczych w sektorze zbóż i nasion oleistych. Produkcja pasz dla zwierząt opiera się w dużej mierze na podstawowych składnikach, takich jak nasiona oleiste i zboża. Spółdzielnie rolnicze są aktywnie zaangażowane w  dostarczaniu tych surowców (takich jak soja, nasiona słonecznika, rzepak, kukurydza i pszenica), które są powszechnie stosowane w produkcji pasz dla zwierząt. Zapewniają one stałe i niezawodne dostawy wysokiej jakości nasion oleistych i zbóż, które są niezbędne do utrzymania bilansu żywieniowego i jakości pasz dla zwierząt.

Podczas wydarzenia podkreślono, w jaki sposób spółdzielnie w całej Europie wykorzystują różne narzędzia zarządzania ryzykiem, aby wspierać swoich członków i działalność. W Rumunii rolnicy mogą odliczyć do 70% kosztów ubezpieczenia i podejmowane są wysiłki w celu przekierowania płatności bezpośrednich do systemu zarządzania ryzykiem. Hiszpania zapewnia stabilność cen poprzez harmonogram sprzedaży surowców hodowcom zwierząt. W Danii analiza rynku lokalnego stanowi podstawę zaleceń dla spółdzielni, podczas gdy w Niemczech apeluje się o produkty gotowe do wprowadzenia na rynek i rozsądne doradztwo w zakresie ryzyka klimatycznego ze względu na zmienne warunki, takie jak niedobór wody. Odnowa pokoleniowa ma kluczowe znaczenie, a inicjatywy w Danii i Hiszpanii koncentrują się na dotarciu do młodzieży i wsparciu edukacyjnym.

Uważam, że każda taka dyskusja przybliża nas do znalezienia rozwiązań dla sektora spółdzielczego w całej Europie. Każdy z tych tematów dotyczy także polskiego sektora spółdzielczego. Ważne jest, abyśmy taki dialog prowadzili nie tylko w gronie spółdzielni, ale przede wszystkim z decydentami, przedstawicielami Parlamentu Europejskiego oraz nowej Komisji Europejskiej. – przekazała na swoim profilu na LinkedIn Agnieszka Maliszewska.

Lennart Nilsson, prezes Cogeca, zamknął wydarzenie, stwierdzając: "Prezentując najlepsze praktyki w celu sprostania obecnym wyzwaniom związanym z paszami, podzieliliśmy się istotnymi informacjami i wiedzą, które pomogą nam pokonać przeszkody, przed którymi stoimy. Ogólnie rzecz biorąc, wydarzenie to podkreśliło model spółdzielczości rolniczej jako kluczowy czynnik w tworzeniu możliwości dla bardziej sprawiedliwych, konkurencyjnych i bezpiecznych sektorów zbóż i nasion".

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: Polska Izba Mleka


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę