Rada Europy formalnie przyjęła 8 października 2024 roku dyrektywę w sprawie struktury akcji z wieloma głosami dla przedsiębiorstw, które chcą handlować swoimi akcjami na niektórych rynkach finansowych. Przyjęty tekst ma na celu ułatwienie właścicielom MŚP dostępu do finansowania rynkowego bez narażania na szwank kontroli, jaką mają nad swoimi przedsiębiorstwami.
Jest to ostatni krok w procesie podejmowania decyzji.
Chociaż prawodawstwo UE zezwala na notowanie MŚP na rynkach finansowych, wielu przedsiębiorców niechętnie rozważa taką możliwość w obawie przed utratą kontroli nad swoimi spółkami w wyniku wejścia na rynek nowych akcjonariuszy. Jednym z instrumentów, który ma temu zapobiec, jest struktura akcji z wieloma głosami, która umożliwia akcjonariuszom kontrolującym (tj. założycielom spółek) posiadanie większej liczby głosów na akcję niż nowi inwestorzy.
Przyjęta dziś dyrektywa ustanawia minimalną harmonizację na szczeblu UE, która usuwa przeszkody w dostępie MŚP o strukturze wielogłosowej nie tylko do rynków rozwoju MŚP (jak przewidziano we wniosku Komisji), ale także do wszelkich innych wielostronnych platform obrotu otwartych na obrót akcjami MŚP.
Jednocześnie dyrektywa chroni prawa akcjonariuszy dysponujących mniejszą liczbą głosów przypadających na jedną akcję poprzez wprowadzenie gwarancji dotyczących sposobu podejmowania kluczowych decyzji na walnych zgromadzeniach (albo przy maksymalnej liczbie głosów wśród obecnych akcjonariuszy w porównaniu z nowymi podmiotami, albo przy ograniczeniu decyzji, które walne zgromadzenie może podejmować większością kwalifikowaną). Dyrektywa wymaga również środków w zakresie przejrzystości w odniesieniu do spółek posiadających strukturę akcji z wieloma głosami i notowanych na giełdzie, aby pomóc inwestorom w podejmowaniu decyzji (tj. ujawnianie zaktualizowanych rocznych sprawozdań finansowych). Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opracuje regulacyjne standardy techniczne dotyczące najwłaściwszego sposobu oznaczania akcji z wieloma głosami.
Dzisiejszy akt ustawodawczy został zatwierdzony przez Radę.
Po podpisaniu przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Rady dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie 20. dnia po jej opublikowaniu.
Państwa Członkowskie powinny przyjąć wszelkie przepisy prawne i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy w ciągu dwóch lat od daty jej wejścia w życie i niezwłocznie powiadomić o tym Komisję.
Proponowana dyrektywa jest częścią pakietu aktów notowań giełdowych, czyli zestawu środków mających na celu zwiększenie atrakcyjności publicznych rynków kapitałowych dla spółek z UE oraz ułatwienie dostępu do kapitału małym i średnim spółkom.
Wniosek został przyjęty przez Komisję 7 grudnia 2022 r. 19 kwietnia 2023 r. Rada przyjęła mandat negocjacyjny. Rada i Parlament osiągnęły porozumienie 1 lutego 2024 r.
oprac, e-red, ppr.pl