Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

FAO: w marcu żywność podrożała, ale nieznacznie

12 kwietnia 2016
FAO: w marcu żywność podrożała, ale nieznacznie
PAP/EPA / GIORGIO ONORATI

W marcu br. comiesięczny indeks światowych cen żywności FAO wzrósł o 1 pkt. proc. i wyniósł 151,0 punktów wobec 149,5 pkt. w lutym 2016. Natomiast wobec marca ub.r. indeks zmniejszył się o ok. 12 proc. - podała organizacja ONZ ds. wyżywienia i rolnictwa (FAO).

W ciągu roku indeks zmniejszył się o około 21 pkt. tj. o 12,0 proc. w marcu 2015 r. wynosił on 171,5 pkt. W marcu br. zboża, artykuły mleczarskie potaniały, cukier i oleje podrożały, a cena mięs była dość stabilna. Wzrost indeksu w marcu br. wynikał z dużego, bo 17 proc. wzrostu cen cukru oraz w mniejszym stopniu olejów (o 6 proc.) - poinformował Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAPA/FAMMU).

Indeks cen cukru wzrósł w marcu o 32 pkt. do 219 pkt. na skutek większego niż oczekiwano deficytu cukru, a także ulewnych opadów, jakie miały miejsce w Brazylii, największego producenta tego surowca.

W lutym 2016 roku indeks cen olejów roślinnych FAO był na poziomie 159,8 pkt. wobec 150,3 w lutym 2016 r., czyli był wyższy o 6,3 proc. (+9,5 pkt.). Indeks dla olejów osiągnął najwyższą wartość od 15 miesięcy. Wzrost wartości tego indeksu odzwierciedlał głównie drugi miesiąc z rzędu umocnienie wartości oleju palmowego na skutek perspektyw pogorszenia jego produkcji (wobec wcześniejszych prognoz) na świecie w br. na skutek suszy wywołanej El Nino w Malezji i Indonezji.

Jak podała FAO w marcu minimalnie podrożało mięso (+0,1 proc. do 148,2 pkt). Cen wieprzowiny były stabilne w UE i na świecie, po wprowadzeniu w styczniu br. unijnych dopłat do prywatnego przechowywania. Notowania mięsa owczego były również stabilne, co odzwierciedla koniec sezonowego wzrostu podaży w Oceanii. Ceny drobiu i wołowiny nie zmieniły się w skali miesiąca, a podaż i popyt na te gatunki mięsa na rynku światowym są obecnie dobrze zbilansowane.

Indeks wskazujący na miesięczne zmiany cen dla koszyka produktów żywnościowych obejmuje zboża, oleje, nabiał, mięso i cukier.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) istnieje od 1945 r.; zbiera i opracowuje informacje oraz prowadzi badania na temat produkcji w rolnictwie. FAO wraz z ONZ realizuje Światowy Program Wyżywienia, którego celem jest udzielanie pomocy żywnościowej krajom rozwijającym się oraz krajom dotkniętym klęskami żywiołowymi. Kieruje programem Kampania Walki z Głodem.

(PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę