aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

FAO daje 230 mln USD na zrównoważoną produkcję rolną

1 grudnia 2022
FAO daje 230 mln USD na zrównoważoną produkcję rolną

Global Environment Facility (GEF)zleca FAO i IFAD prowadzenie nowego programu transformacji systemów rolno-spożywczych o wartości 230 milionów dolarów.
Inicjatywa ma na celu wspieranie zmian w kierunku zrównoważonej produkcji przyjaznej dla środowiska i wydajnych łańcuchów wartości w zakresie upraw, towarów, zwierząt gospodarskich i akwakultury

Rzym – Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa (IFAD) poprowadzą Zintegrowany Program Systemów Żywnościowych Globalnego Funduszu Środowiska (GEF). Program przeznaczy szacunkowo 230 milionów dolarów – które zostaną uzupełnione dodatkowym współfinansowaniem – na dotacje projektowe w celu wsparcia krajów w przekształceniu ich systemów rolno-spożywczych w celu uzyskania bardziej zrównoważonych systemów rolno-spożywczych i zapewnienia globalnych korzyści środowiskowych w zakresie ochrony różnorodności biologicznej, zwalczania degradacji gruntów, łagodzenia i dostosowywania na zmiany klimatyczne i przyczynianie się do krajowego bezpieczeństwa żywnościowego. Decyzja została podjęta na 63. posiedzeniu Rady GEF .

Systemy rolno-spożywcze obejmują rolnictwo, zbiory, rybołówstwo, hodowlę zwierząt, przechowywanie, przetwarzanie, transport, sprzedaż, kupno, jedzenie i usuwanie naszej żywności. Systemy rolno-spożywcze obejmują również zasoby nieżywnościowe pochodzące z rolnictwa, takie jak bawełna i produkty leśne. Chociaż systemy rolno-spożywcze są źródłem pożywienia i środków do życia, są również jedną z głównych przyczyn degradacji środowiska. Sektory rolnictwa, w tym leśnictwo, oraz inne sektory użytkowania gruntów są największymi czynnikami powodującymi utratę różnorodności biologicznej na świecie. Niezrównoważone systemy rolno-spożywcze na całym świecie degradują jedną trzecią gruntów rolnych, przyczyniają się do około 30 procent emisji gazów cieplarnianych i pochłaniają 70 procent poboru wód gruntowych.

„Wraz ze wzrostem populacji i poprawą diety musimy przekształcić nasze systemy rolno-spożywcze, aby dostarczać większej liczbie ludzi zdrowszą i pożywną żywność, jednocześnie chroniąc i odbudowując nasze ekosystemy i zasoby naturalne”, mówi dyrektor generalny FAO, QU Dongyu. „Ponieważ współprowadzimy Zintegrowany Program Systemów Żywnościowych GEF, będziemy nadal ściśle współpracować z Członkami, aby zapewnić skuteczną, katalizującą transformację krajowych i globalnych systemów rolno-spożywczych. Niedawno przeprowadzony COP27 i przygotowania do CBD COP15 wyraźnie wskazują, że nie ma czasu do stracenia – transformację systemów rolno-spożywczych musimy umieścić w centrum rozwiązań dotyczących utraty różnorodności biologicznej, braku bezpieczeństwa żywnościowego i kryzysów klimatycznych”.

Zintegrowany Program Systemów Żywnościowych jest drugim co do wielkości programem zatwierdzonym w kierunkach programowych GEF na lata 2022 – 2026, znanym jako GEF-8 . Program będzie miał na celu przyspieszenie krajowych i globalnych zmian w kierunku zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska systemów produkcji poprzez wspieranie wydajnych, zrównoważonych i odpornych łańcuchów wartości w zakresie upraw, produktów leśnych, towarów, zwierząt gospodarskich i akwakultury. FAO i IFAD mają na celu dostosowanie programu do wyników szczytu ONZ w sprawie systemów żywnościowych w 2021 r. i współpracę z partnerami, takimi jak Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, Światowa Rada Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Organizacja Ochrony Przyrody i Banki Rozwoju Regionalnego większe wyniki.

„Zmiana sposobu, w jaki produkujemy, dystrybuujemy i konsumujemy żywność, tak aby nasze działania były prawdziwie inkluzywne i zrównoważone, wymaga zmiany paradygmatu. Musimy współpracować, gromadzić i wykorzystywać środki finansowe i inwestycje oraz wzmacniać politykę, wiedzę i możliwości”, mówi prezes IFAD, Alvaro Lario. „Zintegrowany program GEF dotyczący systemów żywnościowych będzie wspierał kraje w definiowaniu ich krajowych ścieżek i ustalaniu priorytetów interwencji, które dowiodły, że przynoszą wymierne korzyści dla klimatu, środowiska i ludzi”.

***
FAO i IFAD to agencje wdrażające GEF, partnerstwo 18 agencji i 183 krajów, które zajmuje się najtrudniejszymi na świecie problemami środowiskowymi związanymi z różnorodnością biologiczną, zmianami klimatycznymi, degradacją gleby, chemikaliami i wodami międzynarodowymi. GEF zapewnia dotacje dla krajów, aby sprostać tym wyzwaniom, jednocześnie przyczyniając się do realizacji kluczowych celów rozwojowych, takich jak bezpieczeństwo żywnościowe.

***
Global Environment Facility (GEF), partnerstwo 18 agencji i 183 krajów, zajmuje się najbardziej wymagającymi problemami środowiskowymi na świecie, związanymi z różnorodnością biologiczną, zmianami klimatycznymi, degradacją gleby, chemikaliami i wodami międzynarodowymi.

źródło: FAO


POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę