aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Fabryka serków i jogurtów Danone w Bieruniu z nagrodą specjalną

28 listopada 2023
Fabryka serków i jogurtów Danone w Bieruniu z nagrodą specjalną

Na wczorajszej gali Burmistrz Miasta Bierunia, Krystian Grzesica, uhonorował specjalną nagrodą fabrykę Danone. Zakład otrzymał statuetkę bieruńskiego Utopca w kategorii społeczna odpowiedzialność biznesu za szczególne osiągnięcia na rzecz lokalnej społeczności. Fabryka w Bieruniu to największe centrum produkcyjne Danone w Europie. Obok innowacyjnej produkcji żywności, jest też dobrym sąsiadem, który nie zapomina o lokalnej społeczności.

Uroczysta gala rozdania nagród Burmistrza Miasta Bierunia odbyła się po raz pierwszy, zaś nagroda specjalna dla firm społecznie odpowiedzialnych – obok Danone – została przyznana także dwóm innym podmiotom. Wszystkie nagrodzone firmy osobiście wytypował Burmistrz Krystian Grzesica. – Przyznając Nagrodę Specjalną i statuetkę Bieruńskiego Utopca za społeczną odpowiedzialność biznesu firmie Danone, pragnę symbolicznie podziękować za wiele lat wspaniałej współpracy. Doceniam ogromne zaangażowanie Zarządu i całej załogi firmy w niezliczone inicjatywy społeczne, działania kulturalne, sportowe, profilaktyczne i edukacyjne na terenie Bierunia – wylicza burmistrz Grzesica.

 

Bieruński zakład został nagrodzony za swoje szczególne wsparcie dla regionu. Jak powiedział w 1972 r. ówczesny dyrektor generalny Danone Antoine Riboud, ogłaszając tzw. podwójne zobowiązanie firmy, „społeczna odpowiedzialność biznesu nie kończy się na bramie fabryki lub drzwiach biura”. Od tej pory, zaangażowanie w życie lokalnej społeczności, wspieranie jej, przyświeca zakładom produkcyjnym Danone na całym świecie, w tym także w Bieruniu. – Nasz zakład produkcyjny funkcjonuje tu, na śląsku, od ponad 25 lat. Jesteśmy już częścią nie tylko lokalnego krajobrazu, ale także – mamy nadzieję – społeczności Bierunia. Z ogromną satysfakcją angażujemy się w działania na rzecz mieszkańców Bierunia i całego regionu. To wspaniała społeczność, także mocno zainteresowana kwestiami ochrony planety – wskazuje Robert Eliasz, dyrektor zakładu Danone w Bieruniu.

Dla lokalnej społeczności i środowiska

Tylko w ostatnim roku fabryka w Bieruniu zrealizowała szereg działań wspólnie z lokalną społecznością. Tegoroczny Dzień Ziemi Danone, celebrował razem z przedszkolem nr 1 w Bieruniu. Dla dzieci zorganizowano specjalne, kilkudniowe ekologiczne warsztaty edukacyjne. Tematem przewodnim była woda, zgodnie z hasłem całego tygodnia – "Woda to życie". Dzieci miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób drzewa wpływają na retencję wody w przyrodzie oraz w jaki sposób każdy z nas może to ją chronić w swoim codziennym życiu. Pracownicy Danone opowiadali przedszkolakom także o segregacji odpadów, recyklingu opakowań, bioróżnorodności. Finałem całego tygodnia był artystyczny występ w wykonaniu dzieci oraz uroczysty przemarsz ulicami Bierunia na Rynek XXV Korowodu Ekologicznego pod hasłem "Woda to życie", w którym oprócz samych przedszkolaków oraz Dyrekcji przedszkola udział wziął burmistrz Krystian Grzesica.

Danone zainicjował również jogurtową wioskę z okazji Dni Bierunia połączonych z Dożynkami. Dzieci i młodzież brały udział w konkurencjach sprawnościowych, warsztatach szycia maskotek i ekotoreb, oraz uczyły się jak poprawnie segregować odpady. Rozwiązywały też ekologiczne łamigłówki i zagadki. Tylko w ciągu jednego dnia wioskę Danone odwiedziło pół tysiąca osób. To nie koniec, podczas gdy w starostwie powiatowym odbywał się

Piknik z okazji 25-lecia Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego, Danone stworzył strefę nawodnienia, na której dzieci uczyły się jak dbać o prawidłowe nawodnienie. Zakład w Bieruniu regularnie przekazuje swoje produkty lokalnym instytucjom. Trafiają one do osób najbardziej potrzebujących. Dodatkowo Zakład wspiera projekty ekologiczne, które służą lokalnej społeczności i dostarczają jej ciekawostek edukacyjnych.

Z Bierunia na stoły w niemal całej Europie

Fabryka w Bieruniu to kluczowy ośrodek produkcyjny Danone w Europie. Został wielokrotnie doceniony za szerokie podejście do kwestii środowiskowych m.in. za sprawnie funkcjonujący system zarządzania środowiskowego ISO 14001, wysokie wskaźniki odzysku i recyklingu odpadów – aż 99,96% odpadów generowanych w fabryce w Bieruniu trafia do recyklingu lub odzysku – a także wykorzystywanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Nie po raz pierwszy doceniono śląski zakład – w 2019 roku otrzymał on także tytuł Fabryki Roku. Produkty ze Śląska trafiają nie tylko do polskich sklepów, ale łącznie ponad 20 krajów, w tym do Stanów Zjednoczonych. Z kolei przetwarzane w Bieruniu mleko pochodzi wyłącznie z polskich gospodarstw – z województwa śląskiego i kujawsko-pomorskiego. Zakład zatrudnia blisko tysiąc pracowników i jest kluczowym pracodawcą w regionie.

Dobry sąsiad

DANONE w sposób szczególny dba o relacje z sąsiadami. W lokalizacjach, w których znajdują się fabryki, prowadzone są procesy dialogu społecznego. W ramach inicjatyw związanych ze zrównoważonym rozwojem wszystkie spółki grupy DANONE angażują się w projekty społeczne, na co w ciągu ostatnich 20 lat przekazano łącznie 111 mln zł. Pieniądze te zostały przeznaczone m.in. na rewitalizację zasobów naturalnych, rozwój infrastruktury wodnej, zachowanie tradycji i kultury oraz aktywizacje i integracje mieszkańców. Firma inwestuje m.in. w edukację żywieniową, w tym o roli żywienia w 1000 pierwszych dniach życia i roli żywienia w chorobie, a globalna misja firmy „Niesienia zdrowia poprzez żywność tak wielu ludziom, jak to możliwe” jest bliska każdej spółce. Realizowane są również projekty środowiskowe, wsparcie lokalnych społeczności i pomoc potrzebującym.

***

O grupie spółek DANONE:

DANONE to światowy lider na rynku żywności, któremu we wszystkich działaniach przyświeca dbanie o zdrowie. W Polsce DANONE działa w 3 obszarach istotnych dla prawidłowego żywienia: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój), żywienie specjalistyczne, obejmujące żywność dla niemowląt i małych dzieci oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (Nutricia). Wszystkie spółki DANONE łączy podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz misja niesienia zdrowia poprzez żywność tak wielu ludziom, jak to możliwe. Poprzez oferowane produkty oraz realizowane projekty i programy - w myśl wspólnej wizji One Planet. One Health - spółki DANONE zachęcają do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych na co dzień, a także przyczyniają się do zdrowia kolejnych pokoleń i lepszego stanu naszej planety. W 8 lokalizacjach w kraju zatrudnienie znajduje ponad 3 000 osób, rozwijających się zawodowo w bezpiecznym i przyjaznym środowisku pracy.

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę