aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Europejski Parlament zajmuje zdecydowane stanowisko w kwestii rolnictwa ekologicznego

11 maja 2022
Europejski Parlament zajmuje zdecydowane stanowisko w kwestii rolnictwa ekologicznego

Na sesji plenarnej zatwierdzono w minionym tygodniu  sprawozdanie w sprawie planu działania na rzecz rolnictwa ekologicznego, które skupiło się na wielu zagadnieniach ważnych dla europejskich rolników i spółdzielni rolniczych. Sprawozdanie zostało jednogłośnie przyjęte przez Komisję ds. Rolnictwa 6 kwietnia br.

Copa i Cogeca są zadowolone z przyjęcia sprawozdania, które odnosi się do wielu kwestii ważnych dla europejskich rolników i spółdzielni rolniczych. Pragną także pogratulować Komisji PE świetnie wykonanej pracy, którą kierowała posłanka do PE Simone Schmiedtbauer.

Przyjmując sprawozdanie Parlament Europejski podkreślił znaczenie podejścia opartego na rynku w przechodzeniu na produkcję ekologiczną. Równocześnie zwrócił uwagę, że transformacja ta powinna być wspierana nie tylko z WPR lecz również poprzez solidną poprawę jakości i ilości środków produkcji spełniających wymagania produkcji ekologicznej, takich jak nasiona czy środki ochrony roślin, których potrzebują rolnicy. Zmiany klimatu, pandemia Covid-19 oraz niedawny kryzys wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę przypomniały o znaczeniu wydajnego i efektywnego sektora rolnictwa ekologicznego. Posłowie do PE na sesji plenarnej postulowali o wykorzystanie cyfrowych i innowacyjnych technologii, co jest jasnym sygnałem dla prawodawców unijnych, że muszą przyśpieszyć prace w tym zakresie.

Lone Andersen, przewodnicząca grupy roboczej „Rolnictwo ekologiczne” Copa i Cogeca powiedziała: „Cieszę się z tego ważnego przekazu Parlamentu Europejskiego dla społeczności rolników ekologicznych. Europejscy producenci ekologiczni i ich spółdzielnie rolnicze muszą ściśle współpracować z instytucjami UE i innymi zainteresowanymi stronami, jeśli mamy zrealizować ambitne cele ustanowione w strategii „od pola do stołu”. Mam nadzieję, że to sprawozdanie nielegislacyjne wyśle wyraźny sygnał do prawodawców i pokieruje ich przyszłymi działaniami”.

Podobnie jak w przypadku sprawozdania w sprawie strategii „od pola do stołu”, które Parlament Europejski zatwierdził pod koniec 2021 r., Copa i Cogeca są zadowolone z wezwania do przeprowadzenia oceny skutków celu zwiększenia udziału użytków rolnych przeznaczonych na produkcję ekologiczną w UE.

Copa i Cogeca pragną podziękować wszystkim członkom Parlamentu Europejskiego za ich pracę nad tym dossier i mają nadzieję, że przyszłe przepisy będą zbliżone do jasnych wytycznych zawartych w sprawozdaniu.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę