Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Europarlament przyjął przepisy w sprawie zapobiegania chorobom zwierząt

8 marca 2016
Europarlament przyjął przepisy w sprawie zapobiegania chorobom zwierząt
PAP/EPA / PATRICK SEEGER

Więcej władzy dla KE, nowe obowiązki dla weterynarzy, a także rolników i właścicieli zwierząt przewidują przyjęte we wtorek przez PE przepisy w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób zwierzęcych takich jak ptasia grypa czy afrykański pomór świń.

Regulacje przegłosowane przez europosłów w Strasburgu przewidują m.in., że wszyscy profesjonalni hodowcy i sprzedawcy zwierząt będą rejestrowani. Celem jest zapobieganie zjawisku bezpańskich zwierząt i nielegalnemu handlowi zwierzętami przenoszącymi choroby.

Komisja Europejska będzie miała prawo zażądać od państwa członkowskiego - jeśli zajdzie taka potrzeba - utworzenia krajowej bazy danych psów i innych zwierząt domowych. Wymagania dotyczące rejestracji nie mają być stosowane do posiadaczy zwierząt domowych.

Przygotowywane przepisy kładą nacisk na profilaktykę. Rolnicy, właściciele zwierząt, a także zajmujący się handlem zwierzętami mają być zobligowani do przestrzegania zasad dobrej hodowli i odpowiedzialnego stosowania leków weterynaryjnych. KE ma monitorować rzeczywiste wykorzystanie antybiotyków zwierzęcych w państwach członkowskich i regularnie publikować dane porównawcze.

KE ma też otrzymać prawo do podjęcia natychmiastowych działań, by poradzić sobie z nową pojawiającą się chorobą, która mogłaby mieć "znaczący wpływ" na zdrowie publiczne, produkcję rolną, a także dobrostan zwierząt.

Przygotowana ma być również uaktualniona lista potencjalnie niebezpiecznych chorób, takich jak afrykański pomór świń, czy ptasia grypa. W proces ten włączony ma być PE oraz Rada UE (przedstawiciele państw członkowskich) w porozumieniu z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Na wypadek wystąpienia ogniska chorobowego przygotowane mają być plany awaryjne. W ich opracowanie będą włączone organizacje rolnicze, stowarzyszenia weterynaryjne, obrońcy zwierząt i inne zainteresowane strony.

W komunikacie PE wskazano, że uzgodnione zasady określają obowiązki rolników, hodowców, specjalistów zajmujących się zwierzętami, a także właścicieli zwierząt w zakresie zapewnienia im dobrego stanu zdrowia i niedopuszczania do rozprzestrzeniania się chorób.

Na przykład weterynarze mają być prawnie zobligowani do podnoszenia świadomości swoich klientów, jeśli chodzi o związek między dobrostanem, a zdrowiem zwierząt. Mają też lepiej informować o problemie odporności na leczenie, w tym na środki przeciwdrobnoustrojowe.

"Wszystkie środki zapobiegające przenoszeniu chorób powinny uwzględniać dobrostan zwierząt i oszczędzać cierpienia zwierzętom, wobec których muszą zostać zastosowane" - podały służby prasowe PE.

W rozporządzeniu podkreślono, że zdrowie zwierząt i ich dobrostan są ze sobą powiązane - lepszy stan zdrowia zwierząt sprzyja poprawie ich dobrostanu i odwrotnie.

Przegłosowane przez europosłów rozporządzenie wejdzie w życie 20 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw UE.

(PAP)


POWIĄZANE

Rząd Tuska uniezależni samorządy od subwencji? Przedstawiono projekt reformyJaku...

Cyfryzacja jest bronią obosieczną - z jednej strony usprawnia procesy biznesowe,...

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę