Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

e-petrol.pl: Tania ropa, tanie tankowanie

19 czerwca 2017
e-petrol.pl: Tania ropa, tanie tankowanie
Miniony tydzień na rynku paliw detalicznych w Polsce mija pod znakiem najtańszego tankowana w obecnym roku. Średnie ceny wszystkich paliw poszły w dół. Niewątpliwie przyczyniła się do tego najtańsza ropa w tym roku.

W hurcie taniej
 
Taniejąca ropa oraz osłabiający się w ostatnim czasie kurs dolara przełożyły się na spadki cen paliw na rynku hurtowym w Polsce. W miniony piątek za benzynę 95 trzeba było zapłacić w polskich rafineriach 3420,00 PLN/m sześc., natomiast za diesla 3243,00 PLN/ m sześc.
 
Najtańsze tankowanie w tym roku

W ubiegłym tygodniu średnie ceny wszystkich paliw odnotowały spadki. Benzyny i olej napędowy potaniały o 4 grosze na litrze. Ostatecznie za litr benzyny 95 trzeba było zapłacić przeciętnie 4,40 zł, natomiast za olej napędowy 4,19 zł. Warto wspomnieć, że coraz częściej na stacjach pojawia się cena diesla poniżej 4 zł/l i to nie tylko w przypadku pylonów stacji przymarketowych, ale również koncernowych czy też obiektów niezależnych. Mniej zapłacimy również za autogaz, średnio 1,92 zł/l.
 
Optymistycznie dla kierowców

Trend spadkowy na stacjach paliw powinien utrzymać się jeszcze jakiś czas. W tym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się dalszych spadków cen. Prognozowane przedziały cenowe dla poszczególnych paliw to dla benzyny 95 4,31- 4,42 zł/l, dla diesla 4,09- 4,20 zł/l, natomiast dla LPG 1,86- 1,93 zł/l.
 

Zobacz także nasz aktualny komentarz video

Cena ropy coraz niżej


Przecena na rynku naftowym nie hamuje i w minionym tygodniu notowania surowca na giełdzie w Londynie kolejny raz pogłębiały tegoroczne minima. W czwartek w trakcie dnia baryłkę ropy można było kupić za jedyne 46,70 USD, a na zamknięciu sesji jej cena pierwszy raz w tym roku znalazła się poniżej poziomu 47 dolarów.

Spadki na giełdach naftowych przyspieszyły po publikacji cotygodniowego raportu amerykańskiego Departamentu Energii na temat zmiany zapasów i wydobycia w USA. Pokazał on co prawda spadek zapasów ropy (o 1,66 mln baryłek), ale uwaga inwestorów skoncentrowała się na odczycie dotyczącym wzrostu rezerw benzyn. To wyraźna oznaka słabości popytu na paliwa w USA. Tempo wzrostu zapotrzebowania na ropę jest niższe niż prognozowano, co przy ciągle wysokim nawet pomimo działań OPEC poziomie wydobycia, wywiera spadkową presję na notowania surowca.

Inwestorów mogły w ostatnich dniach zaniepokoić też informacje o wyższej produkcji w OPEC. Wzrosła ona w maju w porównaniu z kwietniem o 336 tys. baryłek i wyniosła 32,14 mln baryłek dziennie. Taki wynik został osiągnięty w sytuacji, kiedy limity wydobycia są przez członków kartelu przestrzegane na poziomie wyższym niż ustalono. Coraz więcej ropy produkują jednak kraje, które zostały wyłączone ze wspólnej akcji – Libia i Nigeria. Wygląda na to, że OPEC nie docenił ich zdolności do ustabilizowania wydobycia i płaci za to teraz wysoką cenę.

Marta Feliksik, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...

Wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że gry losowe, jak sama nazwa wskazuje, nigdy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę