europejskie forum rolników 2025

e-petrol.pl: po ile zatankujemy przed świętami?

19 grudnia 2016
e-petrol.pl: po ile zatankujemy przed świętami?
W tym tygodniu spodziewać się możemy ruchu wzrostowego, który jednak nie będzie trudny do udźwignięcia dla tankujących. Ruch w górę może mieć skalę kilku groszy na litrze, a w przypadku autogazu jest zupełnie możliwe, że ceny ulegną nawet obniżeniu.

Ostatnie dni – a więc decyzje OPEC i krajów z nim współpracujących – wyraźnie pomagały ropie i zobaczyliśmy zwyżki, których skutkiem jest także i ruch na naszych stacjach. W tej chwili jednak spodziewamy się kontynuacji ruchu w górę, jednak należy pamiętać, że ropa już nieco tanieje, a to z pewnością ograniczać może skalę ewentualnych wzrostów.
 
Rafinerie podnoszą ceny
 
Skutki zwyżek wciąż jeszcze widoczne są w cenach hurtowych paliw w Polsce. W przypadku benzyny 95-oktanowej za metr sześc. trzeba zapłacić 3654 PLN. To wynik o 50 PLN wyższy niż przed  tygodniem. Jeśli chodzi o diesla, kosztuje on w piątek 3672 PLN/m sześc., co daje nam zwyżkę wynoszącą ponad 60 PLN. Dla oleju opałowego natomiast jesteśmy świadkami podwyżki, która wynosiła niemal 60 PLN, a poziom cen to 2432 PLN/m sześc.
 
Świąteczne tankowanie gazu tańsze
 
W okresie między 19 i 25 grudnia 2016 spodziewamy się dla benzyny 98-oktanowej  poziomu cen między  4,97-5,08 PLN/l, a w przypadku benzyny Pb95 paliwo to może znaleźć się w przedziale 4,67-4,77 PLN/l. Jeśli chodzi o diesla, spodziewamy się poziomu 4,57-4,68 PLN/l. W przypadku gazu płynnego spodziewać się natomiast można spadków – przewidujemy, że znajdzie się on w przedziale 2,23-2,31 PLN/l.

Rekordowo droga ropa

Odbywające się w  sobotę tydzień temu spotkanie przedstawicieli OPEC i producentów spoza kartelu, które zakończyło się porozumieniem w sprawie dołączenia Rosji i innych niezależnych dostawców do wspólnej akcji ograniczenia wydobycia, przyniosło wzrost cen surowca. W miniony poniedziałek podczas sesji na giełdzie naftowej w Londynie baryłka ropy Brent znalazła się na najwyższym w tym roku poziomie. Kupujący płacili za nią nawet 57,89 USD. Kolejne dni przyniosły jednak spadkowe odreagowanie, w efekcie którego notowania ropy Brent w piątek przed południem wahały się w rejonie 54 dolarów.

Inwestorzy na rynku naftowym są ostrożni i czekają teraz na ocenę tego, czy warunki porozumienia będą przestrzegane przez OPEC i Rosję, która zadeklarowała ograniczenie wydobycia o 300 tys. baryłek.

Dalszą zwyżkę cen ropy hamuje też spodziewany wzrost wydobycia w USA. Amerykańscy nafciarze mogą być głównym beneficjentem cięcia produkcji przez globalnych konkurentów. Liczba wiertni pracujących na polach naftowych w Stanach Zjednoczonych rośnie już od dłuższego czasu, a w tym tygodniu zobaczyliśmy w końcu, że zaczyna się to przekładać na wyniki produkcji. Według cotygodniowych danych amerykańskiego Departamentu Energii wydobycie w USA wzrosło aż o 100 tys. baryłek.

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę