Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

e-petrol.pl: na stacjach znowu taniej

13 lutego 2017
e-petrol.pl: na stacjach znowu taniej

Po  podwyżkach cen paliw sprzed dwóch tygodni nie ma już śladu. W ostatnich dniach mniej płacimy za tankowanie benzyn i oleju napędowego, a głębiej do kieszeni muszą sięgnąć jedynie kierowcy samochodów z instalacją na LPG.
 
Na dłuższą obniżkową serię na stacjach nie ma jednak raczej co liczyć. Utrzymujące się blisko tegorocznych maksimów notowania ropy i zahamowane umocnienie złotówki w relacji do dolara wskazują na to, że w drugiej połowie lutego paliwa mogą być droższe.


Spokojny tydzień w rafineriach

Ceny paliw na rynku hurtowym w ostatnich dniach wahały się nieznacznie, utrzymując się w okolicach poziomu z początku lutego. W porównaniu z  piątkiem tydzień temu średnia cena benzyny bezołowiowej 95 w ofercie rafinerii wzrosła o niecałe 5 złotych i wyniosła 10 lutego 3702,00 PLN/metr sześc. W przypadku diesla kierunek zmiany jest odwrotny. Metr sześcienny oleju napędowego w cennikach rodzimych producentów kosztował średnio 3586,00 PLN a jego cena była o 8,80 PLN niższa niż tydzień temu.

Kierowcy płacą mniej

W minionym tygodniu na stacjach paliw obserwowaliśmy umiarkowane obniżki. W ich efekcie średnie ceny benzyny i diesla wróciły w rejon tegorocznych minimów. Benzyna 95-oktanowa potaniała o 5 groszy i średnio za litr tego paliwa trzeba było zapłacić 4,69 PLN. O 2 grosze, do poziomu 4,62 PLN/l, spadła cena oleju napędowego. Z tej obniżkowej tendencji wyłamał się jedynie autogaz, który podrożał na przestrzeni tygodnia o 3 grosze i średnio kosztował w Polsce 2,22 PLN/l.

W bieżącym tygodniu spodziewamy się mocno ograniczonej zmienności cen paliw na stacjach. Prognozowane przedziały cenowe na 7. tydzień roku wyglądają następująco: 4,65-4,75 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,56-4,66 PLN/l oraz 2,19-2,26PLN/l dla autogazu.
 
Istotne dane - a ropa stabilna

W ubiegłym tygodniu zmiany na rynku surowcowym nie były zbyt dynamiczne, poniedziałkowe poziomy wynosiły około 55,7 USD, a w ostatni piątek znaleźliśmy się tylko kilkadziesiąt centów wyżej. Stabilna sytuacja nie oznacza jednak, że nie pojawiły się istotne i ciekawe odczyty i dane makroekonomiczne, które dają ważne informacje o ewentualnych tendencjach rynkowych. Z pewnością warto zapamiętać zaskakujący wzrost zapasów ropy według American Petroleum Institute i Energy Information Administration – według danych EIA amerykańskie zapasy ropy wzrosły o 13,8 mln baryłek. Inną informacją o dużym znaczeniu może być także sugestia analityków Goldman Sachs, o możliwych redukcjach podażowych na światowym rynku ropy w pierwszej połowie tego roku. Goldman Sachs Group uznaje, że OPEC-owi uda się wyeliminować nadwyżki podaży nawet mimo wzrostu amerykańskiego eksportu. Taka sugestia zapewne skutecznie hamuje możliwość wyraźnego spadku cen surowca.
 
Inną istotną informacją może być poziom zapotrzebowania rynku chińskiego na surowiec - Chiny sprowadziły ponad 34 mln ton, czyli 8,01 mln baryłek dziennie w styczniu, co jest wynikiem spadkowym w porównaniu  z rekordowym poziomem 8,57 mln baryłek dziennie w grudniu. Mimo wszystko jednak potrzeby głównej gospodarki Azji są nadal istotne dla podaży na świecie.

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę