Według danych operacyjnych Państwowej Służby Celnej, od 24 lipca Ukraina wyeksportowała 2,779 mln ton zbóż i roślin strączkowych od początku roku gospodarczego 2024/25 – poinformowała służba prasowa Ministerstwa Polityki Agrarnej Ukrainy.
Należy zauważyć, że w tym samym dniu ubiegłego roku całkowity eksport wyniósł 1,666 mln ton.
W podziale na uprawy, eksport od początku bieżącego sezonu przedstawia się następująco:
- pszenica: 994 tys. ton (563 tys. ton w roku gospodarczym 2023/24);
- jęczmień: 380 tys. ton (184 tys. ton);
- żyto: 0,3 tys. ton (0,3 tys. ton);
- kukurydza: 1,393 mln ton (915 tys. ton).
Całkowity eksport mąki ukraińskiej od początku sezonu, według stanu na 24 lipca, szacowany jest na 3,8 tys. ton (7 tys. ton w roku gospodarczym 2023/24), w tym mąki pszennej na 3,5 tys. ton (6,8 tys. ton).
Rosną ceny kukurydzy na ukraińskim rynku eksportowym – APK-Inform
Jak podaje APK-Inform, od początku ubiegłego tygodnia w ukraińskich portach utrzymuje się trend wzrostu cen w sektorze kukurydzy paszowej.
Podaż zboża pozostaje niewystarczająca, a w połączeniu z niskimi zapasami przenoszonymi i niekorzystnymi warunkami pogodowymi w drugiej dekadzie lipca – które były szkodliwe dla tworzenia się późnych upraw rolnych z powodu przedłużających się upałów – sprzyja to wzrostowi cen. Dodatkowo do wzrostu cen przyczynia się aktywny popyt ze strony importerów.
Tym samym ceny wywoławcze tej uprawy wzrosły od początku tygodnia o 13-17 USD/tonę i na dzień 24 lipca 2024 r. są notowane w przedziale 170-181 USD/tonę CPT-port.
Ukraina zbierze 27 mln ton wczesnych zbóż w 2024 roku – Vysotskyi
W 2024 roku Ukraina zbierze około 27 mln ton wczesnych zbiorów zbóż. Poinformował o tym p.o. ministra polityki rolnej i żywnościowej Taras Wysocki podczas telethonu "United News", donosi Ukrinform.
"Mija półmetek wczesnych zbiorów zbóż. Istnieją pewne korekty regionalne – na południowym wschodzie, z powodu upałów, plony nieznacznie spadły, podczas gdy w regionach zachodnich są wyższe niż oczekiwano. Wyniki dla wczesnych zbóż są zgodne z prognozą i jesteśmy wdzięczni rolnikom za ich ciężką pracę" – powiedział urzędnik.
Dodał też, że według wstępnych szacunków potencjał eksportowy zbóż w tym sezonie ma wynieść 40-43 mln ton.
Jednocześnie Wysocki zauważył, że istnieje kilka grup produktów, wobec których UE może zastosować ograniczenia. Na przykład cło eksportowe na cukier przekracza 400 euro za tonę, co czyni go niekonkurencyjnym na rynku europejskim. Tendencja ta jest również negatywna dla producentów miodu, choć pozwala im zachować konkurencyjność.
"Wszelkie kwoty i ograniczenia prowadzą do zmniejszenia dochodów ukraińskich rolników" – podkreślił.
oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło AKP-inform