biogaz_09_2025

Eksport oleju słonecznikowego z Rosji wzrósł o 31%

20 stycznia 2025
Eksport  oleju słonecznikowego z Rosji wzrósł o 31%

W 2024 roku Federacja Rosyjska osiągnęła rekord eksportu oleju słonecznikowego

Według wstępnych danych w 2024 roku Rosja dostarczyła na rynki zagraniczne ponad 5,7 mln ton oleju słonecznikowego. W porównaniu z 2023 r. eksport produktu wzrósł o 31% (w ujęciu fizycznym) i po raz pierwszy w historii przekroczył granicę 5 mln ton – podaje agencja "apkinform" na podstawie Federalnego Centrum Rozwoju Eksportu Produktów Rolnych rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa

– Motorem napędowym był eksport do Indii, którego wolumen wzrósł 2,4-krotnie rok do roku, przekraczając 2,2 mln ton. Dzięki takiej dynamice Indie, które w 2023 r. stały się liderem wśród krajów kupujących rosyjski olej słonecznikowy, w ciągu ostatniego roku umocniły swoją pozycję. Około 39% wszystkich dostaw rosyjskiego oleju słonecznikowego było przeznaczonych dla Indii" – czytamy w raporcie.

Drugie miejsce wśród nabywców rosyjskiego oleju słonecznikowego zajmuje Turcja. Według wstępnych danych eksport do tego kraju wzrósł 1,5-krotnie do 840 tys. ton.

Chiny w 2024 roku spadły na 3. miejsce wśród importerów rosyjskiego produktu. Według ekspertów rynkowych w okresie styczeń-grudzień Chiny zakupiły z Rosji 590 tys. ton oleju słonecznikowego, czyli o 35% mniej niż rok wcześniej.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Prawie 1,6 mld euro – tyle mają wynieść roczne oszczędności dla rolników po upro...

Podczas Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków została wybrana nowa Rada Nadz...

Coraz większą popularność zyskują nowoczesne produkty na bazie naturalnych skład...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę