EFSA kontynuuje wysiłki na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Europie, przedłużając kampanię o trzeci rok i rozpoczyna nowe działania pilotażowe w czterech krajach.
Duża kampania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ma trwać trzeci rok, aby kontynuować podnoszenie świadomości na temat Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) u europejskich świń hodowlanych. Kampania skierowana do południowo-wschodniego regionu Europy jest prowadzona we współpracy z władzami lokalnymi i będzie prowadzona w osiemnastu krajach docelowych: Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Grecji, Węgrzech, Kosowie, Łotwie i Litwie, Czarnogórze, Macedonii Północnej, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji i Słowenii.
W tym roku EFSA przeprowadzi serię nowych „działań pilotażowych” w czterech krajach – Bułgarii, Polsce, Rumunii i Serbii – gdzie sytuacja dotycząca ASF jest szczególnie ciężka. Grupą docelową kampanii będą rolnicy. Dodatkowo kampania będzie skierowana także do myśliwych oraz weterynarzy, którzy odgrywają ważną rolę w doradzaniu rolnikom w zakresie bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwie.
- Afrykański Pomór Świń to wysoce zaraźliwa choroba, która rozprzestrzenia się w regionach Europy, które wcześniej nie były nią dotknięte. Rozprzestrzenianie się choroby jest globalnym zagrożeniem i przyniosło katastrofalne straty hodowcom świń w Europie i poza nią” – mówi Bernhard Url, dyrektor wykonawczy EFSA.
Kampania Stop Afrykańskiemu Pomorowi Świń jest częścią trwających wysiłków Komisji Europejskiej i innych organów międzynarodowych mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się ASF w UE i krajach sąsiednich.
Co to jest afrykański pomór świń?
Afrykański Pomór Świń (ASF) to śmiertelna choroba wirusowa, która atakuje świnie domowe i dziki. Wirus jest nieszkodliwy dla ludzi, ale powoduje znaczne zakłócenia społeczno-gospodarcze w wielu krajach. W Europie nie ma zatwierdzonych szczepionek, więc epidemia może doprowadzić do uboju dużej liczby świń na dotkniętych obszarach.
Do kogo jest kierowana kampania?
Kampania skierowana jest do grup osób mających kontakt ze świniami domowymi i dzikami, w szczególności hodowców trzody chlewnej, myśliwych i weterynarzy. Z pomocą lokalnych grup rolników, organizacji weterynaryjnych, stowarzyszeń łowieckich i innych odpowiednich organów kampania ma na celu podniesienie świadomości na temat sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się ASF.
Dowiedz się więcej
Odwiedź stronę internetową kampanii EFSA ASF, aby uzyskać więcej informacji, a także arkusze informacyjne, infografiki, gotowe posty w mediach społecznościowych i inne materiały.