MERCOSUR1
TSW_XV_2025

EDPR osiąga zysk netto w wysokości 265 milionów euro

28 lipca 2022
EDPR osiąga zysk netto w wysokości 265 milionów euro

W pierwszej połowie roku, zysk netto czwartego co do wielkości producenta energii odnawialnej na świecieo wyniósł o 87% więcej niż rok wcześniej i osiąga w wysokości 265 milionów euro.


EBITDA wyniosła 976 mln euro (+49% r/r). Moc zainstalowana spółki wzrosła do 13,8 GW (+1,2 GW r/r). Moce w budowie osiągnęły rekordowy poziom 3,2 GW, przy 1,8 GW energii wiatrowej i 1,3 GW energii słonecznej.

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty co do wielkości producent energii odnawialnej na świecie, potwierdził pozytywny trend biznesowy odnotowywany od początku roku, osiągając zysk netto w wysokości 265 mln euro w pierwszej połowie 2022 r., jest to 87% więcej niż w zeszłym roku. Pozytywny wynik odzwierciedla również EBITDA, który wyniósł 976 mln euro, co oznacza wzrost o 49% w ciągu roku, oraz EBIT, który wyniósł 640 mln euro, o 76% w stosunku do ubiegłego roku.

Wyniki operacyjne ukształtowały się bardzo dobrze w ciągu pierwszego półrocza. Ten wynik, wspierany przez 16-procentowy wzrost produkcji w porównaniu z ubiegłym rokiem, był napędzany zainstalowanymi dodatkowo mocami czerpanymi z energii odnawialnej. EDPR osiągnął również rekordową moc instalacji będącyc w budowie wynoszącą 3,2 GW na dzień 22 czerwca (przy 1,8 GW energii wiatrowej i 1,3 GW energii słonecznej), do oddania w 2022 i 2023 roku.


Zainstalowana moc wzrosła do 13,8 GW (wzrost o 1,2 GW w skali roku), przy czym Europa i Ameryka Północna stanowią odpowiednio 40% i 51% portfela. EDPR ma obecnie większą dywersyfikację technologii, z 12,2 GW energii wiatrowej na lądzie, 1,3 GW energii słonecznej i 1,5 GW energii wiatrowej brutto na morzu.


Warto również zauważyć, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy EDPR dodał do sieci 2,5 GW mocy. Po zakończeniu transakcji rotacji aktywów w USA i Portugalii w drugiej połowie 2021 r. oraz w Polsce i Hiszpanii w pierwszej połowie 2022 r. zmiana mocy netto w stosunku do roku poprzedniego wyniosła +1,2 GW. W pierwszej połowie 2022 przyrosty wyniosły 0,6 GW, głównie dzięki udanej integracji aktywów Sunseap w regionie Azji i Pacyfiku, które obecnie stanowią 3% portfela EDPR. Rotacja aktywów wyniosła w Europie 0,3 GW.


Co więcej, EDPR wyprodukował 17,8 TWh czystej energii w pierwszej połowie 22 (wzrost o 16% w skali roku), unikając emisji 11 milionów ton CO2, przy czym Europa i Ameryka Północna stanowią odpowiednio 36% i 57% tej wartości. W Europie produkcja wzrosła o 10% w porównaniu z ubiegłym rokiem, na co wpływ miała wyższa moc zainstalowana i stabilne zasoby odnawialne. W Ameryce Północnej produkcja wzrasta o 12% rocznie, odzwierciedlając lepsze zasoby odnawialne w USA i Kanadzie. W Ameryce Południowej produkcja wzrosła o 111% w porównaniu z poprzednim rokiem, dzięki wyższej mocy zainstalowanej w Brazylii, częściowo skompensowanej niższymi zasobami odnawialnymi.

W pierwszym półroczu EDPR osiągnął 33% współczynnik obciążenia (wzrost o 2 punkty % w skali roku), odzwierciedlając wskaźnik OZE o 2% wyższy niż oczekiwany długoterminowy średni Współczynnik Mocy Brutto (wzrost o 7 pp. w skali roku).

Według Miguela Stilwella d'Andrade, dyrektora generalnego EDP Renewables: „Pomimo złożoności obecnego kontekstu wzrostów, nadal realizujemy mapę drogową określoną w naszym planie strategicznym na lata 2021-25. Solidne wyniki operacyjne odnotowane w pierwszej połowie roku, wraz ze wzrostem mocy zainstalowanej, a także rekordową mocą w budowie, są prawdziwym odzwierciedleniem prężności i siły firmy. Ponadto osiągnęliśmy dobre wyniki finansowe przy znaczącym wzroście w ujęciu globalnym, nie tylko w przychodach, ale także w zysku netto. Będziemy nadal dodawać wartość naszym udziałowcom i całemu społeczeństwu”.


Wyniki finansowe


Przychody EDPR osiągnęły 1,237 mln euro (wzrost o 45% w skali roku), czyli o 381 mln euro więcej niż rok wcześniej. Średnia cena sprzedaży wzrosła o 27% w porównaniu z ubiegłym rokiem, głównie z powodu wyższych cen rynkowych w Europie oraz wpływu aktualizacji hiszpańskich ram regulacyjnych.

Pozostałe przychody operacyjne wyniosły 134 mln euro (6 mln euro mniej w skali roku), głównie w związku z transakcjami rotacji aktywów zamkniętymi w Polsce i Hiszpanii. W kontekście ciągłego wzrostu EDPR, koszty operacyjne (Opex) wyniosły 463 mln euro (wzrost o 132 mln euro rocznie), biorąc pod uwagę koszty początkowe mające wspierać oczekiwany wzrost w nadchodzących latach. W porównywalnych warunkach, Core Opex na średni MW skorygowany o koszty offshore, jednorazowe, opłaty serwisowe i forex wzrósł o 15% w porównaniu do ubiegłego roku.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę