Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę - czy to się opłaca?

21 września 2023
Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę - czy to się opłaca?

Stabilny czynsz dzierżawny nawet przez 30 lat – często wyższy niż możliwości zarabiania z uprawy pola – oraz odciążenie właściciela gruntu w czynnościach i kosztach związanych z utrzymaniem nieruchomości to jedne z korzyści płynących z dzierżawy gruntu rolniczego pod fotowoltaikę. O zaletach, ale też i mitach na temat dzierżawy podczas Agro Show 2023 będzie można porozmawiać z przedstawicielami OX2, jednej z największych europejskich firm w branży energetyki odnawialnej.

Na jaki czas można zawrzeć umowę dzierżawczą gruntu?
Ile trwa realizacja projektu fotowoltaicznego „od zera” i jakiego zabezpieczenia właściciel gruntu może oczekiwać od dzierżawcy w tym czasie?
Na co każdy właściciel powinien zwracać uwagę w rozmowie z potencjalnym dzierżawcą z branży energetyki odnawialnej?

Na te pytania będzie można uzyskać odpowiedź podczas tegorocznej edycji Agro Show. Podczas imprezy w Bednarach jednym z wystawców będzie OX2 – szwedzka firma, która jest liderem w zakresie realizacji lądowych projektów wiatrowych w Europie i posiada ponad 17 lat doświadczenia w branży energetyki odnawialnej. Obecnie działa już na 11 rynkach i w kilku technologiach: energetyki słonecznej, lądowej energetyki wiatrowej oraz magazynowania energii, jest także notowana na szwedzkiej giełdzie.

W Polsce OX2 przygotowuje się m.in. do skonstruowania kolejnej w swoim portfolio, a jednej z największych w naszym kraju i tym obszarze Europy, elektrowni fotowoltaicznych o mocy blisko 100 MWp.

Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych często wiąże się ze współpracą z branżą rolniczą, dlatego firma OX2 uczestnicy w tym największym w naszej części Europy wydarzeniu organizowanym przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych w dniach od 22 do 24 września.

Na stoisku E-157 (blisko wejścia nr 6) będzie możliwość rozmowy ze specjalistami – skorzystanie z niej pozwoli każdemu zainteresowanemu zapoznać się z opcjami dzierżawy zarówno dużych obszarów, jak i małych działek idealnych do budowy pojedynczych turbin lub małych projektów fotowoltaicznych. Eksperci ocenią także przydatność danego obszaru pod kątem inwestycyjnym. Oprócz specjalnych materiałów informacyjnych, na odwiedzających czekają również liczne atrakcje, m.in. koło fortuny z nagrodami oraz quiz dla najmłodszych, który pozwoli sprawdzić swoją wiedzę o odnawialnych źródłach energii.

 

 

 

__________________________________________________________________________

O spółce OX2 AB

OX2 rozwija, buduje i sprzedaje lądowe oraz morskie farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Firma oferuje także zarządzanie farmami wiatrowymi i słonecznymi po zakończeniu budowy. Portfel projektów deweloperskich OX2 obejmuje inwestycje wiatrowe oraz fotowoltaiczne zarówno własne, jak i nabyte w drodze przejęcia praw do projektu na różnych etapach rozwoju.

Firma jest także aktywna w obszarze rozwoju najnowszych technologii energetyki odnawialnej, takich jak wodór i magazynowanie energii.

OX2 prowadzi działalność na jedenastu rynkach w Europie: w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii, Polsce, Rumuni, Francji, Hiszpanii, Grecji, na Litwie oraz we Włoszech. Od 2023 roku OX2 obecny jest także w Australii. Sprzedaż w 2022 roku wyniosła około 2,8 miliarda PLN. Firma zatrudnia około 400 pracowników i ma siedzibę w Sztokholmie w Szwecji. OX2 jest notowany na giełdzie Nasdaq w Sztokholmie od 2022 roku. www.ox2.com

OPRAC, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na wystąpienie Zarządu Krajowej ...

Komisja opublikowała piąte roczne sprawozdanie na temat praworządności, w którym...

Tegoroczne lato należy do Alpro. Marka z portfolio Danone zaplanowała szereg ang...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę