W pierwszy dzień wiosny, tj. 21 marca w godzinach od 9:00 do 15:00, Uniwersytet Rolniczy zaprasza na Dzień Otwarty. W tym roku wydarzenie odbywać będzie się w formule hybrydowej.
W godzinach od 9:00 do 14:25 w Centrum Kongresowym UR (al. 29 Listopada 46) odbędzie się część ogólna wydarzenia, w trakcie której zaprezentowana zostanie oferta dydaktyczna wszystkich wydziałów Uniwersytetu: Rolniczo-Ekonomicznego, Leśnego, Hodowli i Biologii Zwierząt, Inżynierii Środowiska i Geodezji, Biotechnologii i Ogrodnictwa, Inżynierii Produkcji i Energetyki, Technologii Żywności oraz Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej. Zaprezentowane zostaną ponadto możliwości działalności w organizacjach studenckich, wyjazdów i praktyk zagranicznych, a także działalności artystycznej i kulturalnej w murach Uczelni. Wydarzenie otworzy uroczyście JM Rektor URK, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK. Prezentacje z Centrum Kongresowego będą transmitowane online.
Równolegle, w godz. od 10:00 do 15:00 na terenie kampusu zaplanowano zwiedzanie hali sportowej (al. 29 Listopada 58) oraz od 12:00 do 15:00 - Klubu Akademickiego „ARKA” (ul. Z. Klemensiewicza 3).
Klub Akademicki Arka - to ostatni w środowisku krakowskim działający na zasadach niekomercyjnych klub studencki. Działalność Klubu opiera się na pracy Rady Programowej, która polega na szerzeniu i propagowaniu szeroko pojętej kultury studenckiej bez nastawienia na wymierne korzyści finansowe. Klub stwarza możliwości rozwoju umiejętności zarówno artystycznych, jak i organizacyjnych.
W siedzibach poszczególnych wydziałów odbywać się będą natomiast warsztaty, spotkania z pracownikami oraz prezentacje. Na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym (al. Mickiewicza 21) od godziny 13:00 zaplanowano zwiedzanie Wydziału, wykłady z zakresu marketingu np. na temat koncepcji produktu i tworzenia storytelling, czy tajemnic social mediów. Odwiedzający dowiedzą się także - co nam daje gleba, z czego zbudowano Kraków, czy jak buduje się hotele dla owadów? Na Wydziale Leśnym również od 13:00 (al. 29 Listopada 46) odbywać się będą warsztaty edukacyjne „Las wokół nas”. Z kolei na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt (al. Mickiewicza 24/28) zaplanowano m.in. warsztaty kulinarne dla właścicieli psów, czy wykłady np. na temat owadów, jako potencjalnego pożywienia dla ludzi w przyszłości. Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji (ul. Balicka 253c) zaplanował warsztaty z zakresu skanowania laserowego, pokaz sprzętu geodezyjnego, czy prezentacje możliwości wykorzystania map historycznych. Odwiedzając Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa (al. 29 Listopada 54) dowiemy się np. czy DNA się rusza, czy rośliny mają włosy i co wspólnego mają owady ze smartfonami? Będzie można także zwiedzić szklarnię, czy obejrzeć wystawę malarstwa pracownika WBiO- dr inż. Tatiany Tokarczuk. Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki (ul. Balicka116B) już od godziny 9:00 przygotował prezentacje laboratoriów, w których dowiemy się m.in. czym można zastąpić węgiel? Jak powstają biopaliwa ciekłe? Gdzie magazynować energię w szklarni? Dodatkowo prezentowane będą urządzenia stosowane w rolnictwie precyzyjnym, czy polowa farma fotowoltaiczna. Uczestnicząc w warsztatach Wydziału Technologii Żywności (ul. Balicka 122) można będzie poznać tajniki produkcji sushi, czy lodów. Możliwe będzie także wykonanie testu na „daltonizm wzrokowy i zapachowy”, czy poznanie zasad „savoir vivre przy stole”. Na warsztaty i wykłady obowiązują zapisy.
Więcej: https://urk.edu.pl/index/site/3357/10189
Obecnie na UR studiuje ponad 7 tysięcy studentów. Uczelnia w roku akademickim 2021/2022 będzie oferować kandydatom naukę na 32 kierunkach studiów, z czego aż 9 kierunków oferowanych jest w wersji anglojęzycznej. Od wielu lat Uczelnia łączy rozwój naukowy z gospodarką. Żywność, środowisko i energia to sztandarowe problemy badawcze jakimi zajmuje się Uniwersytet Rolniczy. Pracownicy naukowo-dydaktyczni utrzymują ścisłą współpracę z firmami, izbami rolniczymi oraz organami administracji państwowej i samorządowej, dzięki której możliwe jest upowszechnianie wyników prowadzonych badań.
Uczelnia oferuje naukę w Szkole Doktorskiej oraz studia podyplomowe, w tym MBA. Szkoła Doktorska umożliwia doktorantom kształcenie interdyscyplinarne oraz uzyskanie wysokich kompetencji i osiągnięcie samodzielności naukowej w dziedzinie nauk rolniczych, dyscyplinie naukowej: nauki leśne, rolnictwo i ogrodnictwo, technologia żywności i żywienia, zootechnika i rybactwo, w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych: inżynieria lądowa i transport, inżynieria mechaniczna, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, a także w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie naukowej: ekonomia i finanse.
Studenci mają do dyspozycji cztery domy studenckie: I Dom Akademicki „Bratniak”, Dom Studencki Nr II „Młodość", Dom Studencki Nr III „Oaza", Dom Studencki Nr IV „Czwórka +”. Uniwersytet oferuje pomoc materialną studentom w postaci szerokiego wachlarza stypendiów. Studia na UR przeznaczone są dla wszystkich tych, którym bliskie są zagadnienia z zakresu nauk przyrodniczych, technicznych, rolniczych, leśnych, weterynaryjnych, a także ekonomicznych. Absolwenci zatrudniani są w najlepszych przedsiębiorstwach działających w Polsce.
AKTUALNA OFERTA UCZELNI W JĘZYKU POLSKIM:
architektura krajobrazu I, II st.
biogospodarka I,II st.
bioinżynieria zwierząt I, II st.
biologia stosowana I, II st.
biotechnologia I, II st.
browarnictwo i słodownictwo I st.
dietetyka I, II st.
ekonomia I,II st.
etologia i psychologia zwierząt – I, II st.
geodezja i kartografia I, II st.
gospodarka przestrzenna I, II st.
inżynieria i gospodarka wodna I, II st.
inżynieria środowiska I, II st.
jakość i bezpieczeństwo środowiska II st.
leśnictwo I, II st. (forestry – II st.)
ochrona środowiska I, II st.
odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami I, II st.
ogrodnictwo I, II st.
rolnictwo I, II st.
sztuka ogrodowa I, II st.
inżynieria mechatroniczna I st.
technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych I, II st.
technologia żywności i żywienie człowieka I, II st.
transport i logistyka I, II st.
weterynaria (jednolite studia magisterskie)
winogrodnictwo i enologia (II st.)
zarządzanie I st.
zarządzanie i inżynieria produkcji I,II st.
zootechnika I, II st.
KIERUNKI PROWADZONE W JĘZYKU ANGIELSKIM :
International Master of Horticultural Science, II st
Environmental and Plant Biotechnology, II st.
Economy (International Master Double Degree Program in Business Economics), II st.
Enviromental Protection, II st.
Agriculture, I, II st.
Forestry, II st.
Food Technology, II st.
Renewable Energy Sources an Waste Management, II st.
Food engineering, II st.
Pracownicy, doktoranci i studenci mają do dyspozycji 28 stacji doświadczalnych o łącznej powierzchni około 7 tys. ha. Studia na UR to nie tylko edukacja w świetnie zaopatrzonym zapleczu naukowo-dydaktycznym pod okiem wybitnych naukowców, ale również tętniąca życiem społeczność studencka organizująca m.in. Juwenalia, rajdy studenckie czy akcje charytatywne. W swojej ofercie UR proponuje studentom i pracownikom wyjazdy zagraniczne w ramach programów ERASMUS+ i CEEPUS, stwarzając tym samym okazję do zdobycia cennego doświadczenia. UR to połączenie tradycji z nowoczesnością, co gwarantuje rozwój intelektualny i zwiększa szanse absolwentów na rynku pracy. Partnerami Uniwersytetu Rolniczego jest ponad 80 uczelni z 25 krajów, w tym z: USA, Niemiec, Francji, Włoch, Ukrainy, Rosji, Chin, Japonii, Turcji, Słowacji.
W ramach współpracy możliwa jest wymiana doświadczeń, jak również prowadzenie wspólnych badań w ramach programów Unii Europejskiej: Akcji COST i Programów Ramowych. Na Uczelni działają zespoły artystyczne - m.in. Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Męski Chór Środowiska Akademickiego „Agricola”, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” czy Studencki Zespół Góralski „Skalni”, gdzie studenci mogą rozwijać swoje indywidualne zainteresowania i pasje. Więcej informacji na temat Uczelni można znaleźć na stronie internetowej – www.urk.edu.pl
Biuro prasowe Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie