Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dyrektywa w sprawie miodu – pszczelarze zadowoleni- punkt zwrotny w ochronie sektora

14 grudnia 2023
Dyrektywa w sprawie miodu – pszczelarze zadowoleni- punkt zwrotny w ochronie sektora

Parlament Europejski przyjął wczoraj swoje stanowisko w sprawie rewizji „dyrektyw śniadaniowych”. Opinia, nad którą głosowaliśmy, poprawia wniosek Komisji i ustala kluczowe punkty sprawozdania COM ENVI dotyczącego miodu pod względem identyfikowalności, jakości i przejrzystości dla konsumentów. Europejscy pszczelarze są zadowoleni z chęci Parlamentu Europejskiego do posunięcia się jeszcze dalej niż stanowisko Rady przyjęte w poniedziałek.

Było to długo oczekiwane głosowanie dla wszystkich europejskich pszczelarzy, którzy w ostatnich latach strasznie ucierpieli z powodu rosnącego importu miodu i oszustw. Parlament Europejski poparł dziś stanowisko europejskich pszczelarzy, co stanowi ważny kamień milowy w utrzymaniu pszczelarstwa w UE.

Wśród kluczowych propozycji poddanych głosowaniu europejscy pszczelarze z zadowoleniem przyjmują obowiązkowe podawanie procentowej zawartości każdego pochodzenia w mieszankach miodowych w kolejności malejącej z 5% marginesem tolerancji. Wskazanie na etykiecie udziału procentowego dla poszczególnych krajów zwiększy przejrzystość wobec konsumentów, jednocześnie znacząco przyczyniając się do zwalczania nieuczciwej konkurencji wynikającej z fałszowania importowanych produktów miodowych.

Kolejną mile widzianą zmianą jest usunięcie odstępstwa wykluczającego pszczelarzy posiadających mniej niż 150 uli z obowiązkowego wdrożenia systemu identyfikowalności. Dzięki temu skreśleniu wdrożenie systemu identyfikowalności będzie funkcjonalne i skuteczne, zapewniając konsumentom bardziej przejrzyste informacje i wspierając cel wynoszący 0% zafałszowań w 2030 r., zgodnie z zaleceniami Grupy Roboczej ds. Miodu Copa i Cogeca.

Europejscy pszczelarze z zadowoleniem przyjmują także wsparcie Parlamentu Europejskiego dla pomysłu utworzenia Europejskiego Laboratorium Referencyjnego, które pomogłoby Komisji Europejskiej w usprawnieniu kontroli i wykrywaniu zafałszowań miodu poprzez aktualizację systematycznych testów i wykorzystanie najnowszych metod analitycznych w celu potwierdzenia autentyczności i jakości miodu. Na tym etapie nie uzgodniono jednak żadnego konkretnego odniesienia do jego wdrożenia i ustanowienia.

Chociaż europejski sektor pszczelarski świętuje to głosowanie jako kluczowy krok w kierunku dalszej ochrony produktów miodowych, z niecierpliwością oczekuje konstruktywnych negocjacji trójstronnych, które mają rozpocząć się w styczniu. Europejscy pszczelarze mają wielką nadzieję, że Komisja Europejska i Rada uwzględnią ulepszenia wprowadzone i przyjęte przez Parlament Europejski!
***
Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Razem zapewniamy, że rolnictwo UE będzie zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie. >>> Więcej informacji na www.copa-cogeca.eu

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Rolnictwo to troska o zdrowe plony, czystą wodę i żyzną glebę. Stosowanie nawozó...

Niemcy coraz mocniej naciskają na jak najszybsze zawarcie umowy o wolnym handlu ...

10 listopada weszły w życie przepisy ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę