Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pracuje nad nowatorskim na polskim rynku projektem platformy żywnościowej. Będzie to giełda, która umożliwi zawieranie kontraktów na dostawę produktów rolnych - poinformował PAP dyrektor generalny KOWR Piotr Serafin.
Chodzi w tym projekcie głównie o zwiększenie konkurencyjności różnych podmiotów sektora rolno-spożywczego, o poprawę dochodów rolników, o przejrzysty podział zysku w handlu żywnością opartego na zasadzie partnerstwa - tłumaczył Serafin.
"Projekt „Platforma Żywnościowa” jest pionierskim rozwiązaniem na rynku polskim. Platforma umożliwi uczestnikom rynku rolno-spożywczego np. przedsiębiorcom rolnym zawieranie kontraktów typu SPOT na dostawy produktów, a w dalszej perspektywie myślimy o stworzeniu platformy dla kontraktów terminowych" - wyjaśnił szef KOWR.
Według Serafina, utworzenie platformy przyczyni się do koncentracji podaży krajowych towarów rolno-spożywczych, poprzez tworzenie dużych, jednorodnych partii oraz ograniczenie kosztów transakcyjnych i ryzyka handlowego. Możliwe będzie także ograniczenie ryzyka cenowego, w oparciu o wystandaryzowane umowy i produkty.
Użytkownikami „Platformy Żywnościowej” mają być grupy producentów rolnych, rolnicy indywidualni, autoryzowane magazyny pośredniczące w zawieraniu i rozliczaniu transakcji lub świadczące usługi magazynowania, spółki handlowe z obszaru przetwórstwa, firmy produkcyjne, handlowe oraz inwestycyjne.
Projekt jest realizowany przez konsorcjum w skład, którego wchodzi Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego.
"Zakładamy utworzenie projektu w czasie 25 miesięcy, a więc jego realizacja jest przewidziana od czerwca 2018 r. do końca czerwca 2020. Kwota wykonania projektu oszacowana została na nieco ponad 11 mln zł" - powiedział Serafin. Pieniądze będą pochodziły z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach programu Gospostrateg.
KOWR jako lider tego projektu będzie odpowiadał za realizację wszystkich wyznaczonych zadań. Będą to przede wszystkim opracowania: studium wykonalności projektu i zasad, procedur, wzorów dokumentów związanych z pilotażowym wdrażaniem projektu; przygotowanie stosownych regulacji prawnych oraz pilotaż proponowanego rozwiązania platformy żywnościowej. Ponadto KOWR zajmie się stroną informacyjno-szkoleniową tego projektu.
Natomiast analizy rynkowe zostały powierzone Instytutowi Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej. To właśnie jego eksperci określą m.in. jaki Polska ma potencjał, jakie produkty powinny być przedmiotem obrotu na giełdzie, określą parametry sprzedawanych produktów itp. - tłumaczył szef KOWR.
Serafin dodał, że od czerwca trwają prace przygotowawcze do realizacji projektu. M.in. odbywa się tzw. dialog techniczny, który poprzedza wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na opracowanie: studium wykonalności projektu oraz zasad, procedur, wzorów dokumentów związanych z pilotażowym wdrażaniem platformy, a także na pilotaż proponowanego rozwiązania platformy żywnościowej.
Anna Wysoczańska (PAP)