aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dwa kraje afrykańskie zgłosiły ptasią grypę u drobiu

21 lutego 2024
Dwa kraje afrykańskie zgłosiły ptasią grypę u drobiu

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Najnowsze dane wskazują na znaczne straty w południowoafrykańskim sektorze brojlerów i jaj spowodowane chorobą, a także na znaczny import w celu zaspokojenia lokalnego popytu.

Po czteromiesięcznej przerwie w Nigerii wykryto serotyp H5N1 wirusa HPAI.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH), obecność infekcji została potwierdzona w ostatnim tygodniu stycznia po tym, jak padło 10 ptaków ze stada przydomowego. Na obszarze w północno-zachodnim stanie Kebbe reszta stada została zniszczona. Była to pierwsza epidemia HPAI potwierdzona w tym zachodnioafrykańskim kraju od sierpnia ubiegłego roku.

Najnowszy raport południowoafrykańskich władz weterynaryjnych dla WOAH potwierdza nowe przypadki wśród strusi na dwóch kolejnych farmach w pobliżu Oudtshorn w Prowincji Przylądkowej Zachodniej. Oba zostały powiązane z wariantem wirusa H5N1.

Jedna z ostatnich epidemii obejmowała 36 przypadków ze stada 612 strusi komercyjnych odkrytych w połowie stycznia. Ponadto retrospektywnie poinformowano, że 15 ptaków ze stada 1593 osobników uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa w sierpniu ubiegłego roku. Na zakażonych fermach odstrzelono odpowiednio 135 i 26 strusi. Oba ogniska są obecnie uważane za "przerwane".

oprac, e-red,ppr.pl na podst źródło:poultry-meat


POWIĄZANE

Jak było do przewidzenia, tuż po wyborach samorządowych, burmistrzowie, wójtowie...

Decyzja o wyborze odpowiedniej karmy jest kluczowa dla zdrowia psa i jego samopo...

W dzisiejszych czasach rolnictwo to nie tylko ciężka praca, ale także biznes, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę