Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Drzewa z Klimatem – wśród pól

5 lipca 2017
Drzewa z Klimatem – wśród pól

Masz ochotę na wycieczkę, której trasa wiedzie przez łąki i pola, od drzewa do drzewa. Po drodze możesz poznać przyrodę, zabytki, ciekawe miejsca w miasteczkach i wsiach Opolszczyzny, Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Wędrując możesz spotkać interesujących ludzi oraz poznać gatunki drzew i krzewów, charakterystyczne dla terenów rolniczych i polnych. Nie zapomnij pobrać na smartfon czy tablet aplikacji mobilnej Klubu Gaja „Drzewa z Klimatem”, która w atrakcyjny sposób łączy wędrowanie, przygodę i edukację.

Aplikacja „Drzewa z klimatem” Klubu Gaja przygotowana na urządzenia mobilne prezentuje w formie przewodnika blisko 250 drzew -  najciekawsze okazy zgłaszane przez uczestników konkursu Drzewo Roku, a także najbardziej cenne przyrodniczo drzewa pomnikowe w Polsce wraz ze zdjęciami i opisem (gatunek, wiek, wymiary, cechy szczególne), ich historiami i znaczeniem historycznym, społecznym i kulturowym oraz wskazówkami jak dojechać do miejsca w którym rośnie dane drzewo ( w oparciu o lokalizację GPS). W aplikacji znajdziemy także propozycje tras wycieczek szlakiem drzew i innych atrakcji turystycznych, ciekawostki na temat roli i znaczenia drzew w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i proste porady jak każdy z nas może chronić klimat, a także praktyczny atlas drzew z opisami i zdjęciami najbardziej popularnych w Polsce gatunków drzew. Aplikacja adresowana jest do wszystkich miłośników przyrody i podróżników szukających ciekawych miejsc w naszym kraju. Można pobrać ją bezpłatnie w sklepie Google Play, App Store i Windows Store.

Aplikacja zawiera w sobie bardzo bogatą bibliotekę, o wysokiej wartości merytorycznej, informacji związanych z drzewami w naszym kraju, zaprezentowanych w formie, która jest w tej chwili oczekiwana przez młodzież, ale także pozostałe grupy społeczne. (…) to przykład nowoczesnego, atrakcyjnego, nieszablonowego pomysłu popularyzacji zagadnień dotyczących ochrony środowiska w naszym społeczeństwie, szczególnie wśród jego młodszej części – pisze o aplikacji prof. Dr hab. Piotr Skubała z Katedry Ekologii Uniwersytetu Śląskiego.

Zadrzewienia śródpolne to kolejny ciekawy temat, który został przedstawiony w aplikacji. W atlasie drzew znajdziemy opisy i zdjęcia gatunków drzew i krzewów najbardziej charakterystycznych dla zadrzewień śródpolnych, takie jak czarny bez, wiśnia ptasia, głóg, tarnina czy dereń. Ich rola i znaczenie w ochronie różnorodności biologicznej jest nieoceniona. W monotonnym krajobrazie rolniczym stanowią swoiste wyspy środowiskowe, które mają istotne znaczenie dla przeżycia wielu gatunków roślin i zwierząt. Niektóre z nich są prawnie chronione lub zagrożone wyginięciem.

Również dobre rolnictwo nie może obejść się bez drzew. Zadrzewienia śródpolne są niezbędnym elementem stabilizującym warunki produkcji rolniczej i poprawiającym efekty gospodarowania. Zanikanie zadrzewień w ostatnich latach wiąże się przede wszystkim  z prowadzeniem monokultur upraw, intensywnej gospodarki hodowlanej, mechanizacji i chemizacji rolnictwa.  Zadrzewienia spełniają także nieocenioną rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatu. Ograniczają erozję wietrzną i wodną, chronią przez nagłymi zmianami temperatury, poprawiają lokalne warunki klimatyczne.

W dziale „trasy wycieczek” znaleźć można nowe trasy wycieczek z uwzględnieniem modelowych stanowisk śródpolnych oraz innych atrakcji przyrodniczych na terenie woj. opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Chcemy zaprosić wszystkich miłośników drzew i przyrody aby wybrali się na spacer po terenach wiejskich. Zadrzewienia śródpolne urozmaicają tu krajobraz oraz poprawiają walory estetyczne, wypoczynkowe i rekreacyjne miejscowości. Inspirują do działań na polu sztuki, literatury i nauki. Są elementem regionalnych tradycji kulturowych i religijnych.

W aplikacji w dziale „Aktualności” pojawiać się będą także ciekawostki i informacje na temat roli i znaczenia zadrzewień i zakrzewień śródpolnych w ochronie bioróżnorodności, w rolnictwie, a także korzyści jakie przynoszą dla naszego zdrowia. Ciekawą propozycją są przepisy kulinarne z dziko rosnących jadalnych drzew i krzewów, które można wypróbować w swojej kuchni. Gatunki takie jak lipa, czarny bez, dzika róża czy jarzębina od wieków wykorzystywane były do sporządzania bogatych w witaminy i substancje lecznicze soków, nalewek, konfitur i mieszanek ziołowych. Warto na nowo przypomnieć sobie i docenić ich wartość i znaczenie.

Dzięki aplikacji mobilnej „Drzewa z Klimatem” i jej poszerzeniu o zadrzewienia śródpolne mieliśmy możliwość włączyć do współpracy uczniów ze szkół rolniczych, biorących udział w projekcie „Święto Drzewa – wśród pól”, którzy pomagali w tworzeniu treści aplikacji. Z kolei informacje i ciekawostki o drzewach i krzewach rosnących wśród polskich pól pomagają przekazać odbiorcom treści z zakresu ochrony bioróżnorodności i ochrony klimatu, propagować zrównoważone rolnictwo i ekoturystykę – komentuje Jolanta Migdał – koordynatorka programu „Święto Drzewa wśród pól”.

Aplikacja mobilna została uaktualniona w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – wśród pól” , poświęconego zadrzewieniom  i zakrzewieniom śródpolnym na terenach rolniczych, ich znaczeniu w ochronie różnorodności biologicznej i przeciwdziałaniu zmianom klimatu, a także korzyściom jakie  przynoszą one dla zdrowia obywateli i rozwoju zrównoważonego. W ten sposób chcemy zachęcić mieszkańców terenów wiejskich do podejmowania lokalnych działań na rzecz ich sadzenia i ochrony. Występujące na obszarach rolniczych różnego typu zadrzewienia stanowią o niepowtarzalnym pięknie krajobrazu i podnoszą walory wypoczynkowe miejscowości. Są także ostoją dzikiej przyrody i wielkim sojusznikiem rolników.

Aplikację można pobrać za darmo w sklepach internetowych:

Na smartfon i tablet z Androidem >>>      Na iPhone lub iPad >>>     Na tablet i na smartfon >>>

Więcej informacji o projekcie „Święto Drzewa – wśród pól” na www.wsrodpol.swietodrzewa.pl

Współpraca :Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska,  Lasy Państwowe.

W aplikacji zostały wykorzystane zdjęcia i informacje z publikacji Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych „90 drzew. Okazy niezwykłe” autorstwa Pawła Zarzyńskiego i Roberta Tomusiaka oraz „Czas/Czar drewna”.

 Aplikacja powstała dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Klub Gaja


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę