MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Druga francuska misja humanitarna we współpracy ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP

16 marca 2022
Druga francuska misja humanitarna we współpracy ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP

W niedzielę o godz. 21 do gminy Lubaczów dotarło kolejnych 50 francuskich strażaków, a z nimi: 4 karetki, 2 lekkie pojazdy pożarnicze i 10 mikrobusów do przewozu osób. Francuskie siły i środki zostały zagospodarowane przez władze gminy Lubaczów na przejściu granicznym Budomierz-Hruszów (pow. lubaczowski, woj. podkarpackie), gdzie zabezpieczają bieżącą sytuację. Członkowie kadry  dowódczej  francuskiej misji odbyli również 14 marca spotkanie z lokalnymi władzami w Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski, woj. lubelskie) w sprawie rozpoznania potrzeb co do pomocy przy zabezpieczeniu medycznym na przejściu granicznym w Hrebennem. Działania francuskich misji koordynują w Polsce przedstawiciele Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP na podstawie porozumienia zawartego 6 marca pomiędzy przedstawicielem Krajowej Federacji Francuskiej Straży Pożarnej, koordynatorem Organizacji Pozarządowych Francuskiej Straży Pożarnej i prezesem Zarządu Głównego Związku OSP RP.

Działania zespołów ratownictwa medycznego koordynują przedstawiciele wojewodów. Polski system na chwilę obecną nie przewiduje udziału karetek z zagranicy w transporcie ludzi do szpitali. Dlatego francuskie zespoły ratownicze i ich karetki, doskonale wyposażone w sprzęt medyczny, zostaną wykorzystane w punktach medycznych zorganizowanych przy przejściach granicznych. Obecnie wypracowany system współpracy naszych francuskich kolegów, przewiduje zaopiekowanie się pacjentami w punktach medycznych i karetkach aż do przybycia Zespołów Ratownictwa Medycznego które transportują do szpitali osoby wymagające hospitalizacji. Koordynator z ramienia Związku OSP RP Maciej Gofron zapewnia, że na ten moment sytuacji, która ma miejsce na granicy, państwowe ratownictwo medyczne z powodzeniem realizuje powierzone mu zadania. Jak nas poinformował, przy punktach granicznych na Podkarpaciu działa też niemiecka ASB (Arbeiter Samariter Bund z  Hessen), która gotuje posiłki dla uchodźców z Ukrainy oraz naszych przyjaciół – francuskich strażaków. Misji francuskiej towarzyszy trzech tłumaczy. Dodatkowo Związek OSP RP ogłosił 7 marca potrzebę wsparcia ze strony francuskojęzycznych wolontariuszy. Chęć pomocy w kontaktach z francuskimi ratownikami przy granicy zgłosiło już kilkanaście osób.

Od ponad tygodnia, w ramach francuskiej misji, koordynowanej przez Związek OSP RP, także na przejściu granicznym w Medyce działa punkt obsługiwany przez strażaków i personel medyczny z Francji udzielających uchodźcom pierwszej pomocy. Ponadto Francuzi przywieźli znaczący zapas opatrunków oraz narzędzi medycznych, które za pośrednictwem polskiego samorządu zostały przekazane stronie ukraińskiej.

Niezależnie od koordynowanej współpracy polsko francuskiej, w niedzielę 13 marca do Polski spontanicznie przyjechało z Cannes (Francja) 14 strażaków z dwiema karetkami. Przedstawiciele Związku pomagają im w nawiązaniu kontaktów lokalnych oraz w znalezieniu noclegów. 14 marca, również spontanicznie, przyjechał francuski autobus z materiałami rzeczowymi, w tym tak bardzo potrzebnymi na Ukrainie opatrunkami (4 palety). Związek OSP RP apeluje, by tego rodzaju transporty trafiały w głąb Polski, gdzie mogą być odpowiednio posegregowane. Wolontariusze na granicy mają bowiem inne zadania i nie są w stanie wygospodarować czasu i miejsca na takie czynności. Udzielanie pomocy musi być skoordynowane.

Przypomnijmy, że 6 marca w Przemyślu odbyło się spotkanie, na którym ustalono szczegóły współdziałania francuskiej misji ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz konferencja prasowa, w których uczestniczyli:

  • Eric Brocardi, dyrektor ds komunikacji Francuskiej Straży Pożarnej,
  • Jean-Paul Bosland, sekretarz Generalny Krajowej Federacji Francuskiej Straży Pożarnej,
  • Jerome Giron, koordynator Organizacji Pozarządowych Francuskiej Straży Pożarnej,
  • Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Witold Kazieńko, wice prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Woj. Podkarpackiego.

Misję francuskich strażaków od początku koordynuje Zarząd Wykonawczy ZOW ZOSP RP Woj. Małopolskiego w osobie dyrektora Łukasza Łacha, a bezpośrednio Maciej Gofron, prezes OSP Zakliczyn (gm. Zakliczyn, pow. tarnowski, woj. małopolskie) i członek Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP. OSP Zakliczyn jest członkiem Samarytańskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, która w ramach swoich działań prowadzi koordynację przekazywania pomocy rzeczowej do przygranicznych samorządów oraz wspiera finansowo zakupy materiałów na rzecz uchodźców.

 

 

Biuro Prasowe Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej


POWIĄZANE

Propozycje usprawnień w regulacjach dotyczących biometanu – Postulaty Polskiej O...

Aby aplikacja nawozów i środków ochrony roślin przynosiła oczekiwane efekty, klu...

Według stanu na 13 stycznia Ukraina wyeksportowała 23,256 mln ton zbóż i roślin ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę