Bank Rozwoju Rolnictwa w Ghanie przeznaczył 500 milionów GHC (87 milionów dolarów amerykańskich) na wsparcie krajowych producentów drobiu. Pożyczki mają być dodatnim impulsem wspierającym rządowy projekt rewitalizacji rynku brojlerów w Ghanie.
Takimi działaniami drobiarze z Ghany chcą istotnie zmniejszyć uzależnienie od importu mięsa drobiowego. Popyt krajowy wynosi około 400 tys. ton mięsa drobiu, a produkcja na fermach w Ghanie to zaledwie 57,8 tys. ton.
W połowie maja informowaliśmy, że drobiarstwo w tym kraju jest w dramatycznej sytuacji, a branżowe stowarzyszenia domagały się szybkiej reakcji ze strony rządzących. Epidemia koronawirusa tylko pogłębiła trwający już od dłuższego czasu kryzys.
Ghana, po Filipinach, jest drugim największym importerem mięsa drobiowego z UE. W 2019 roku wywóz do Ghany wyniósł 187,5 tys. ton, co oznacza, że 10 proc. sprzedawanego mięsa drobiowego przez UE do krajów trzecich odbiera właśnie Ghana.
Co więcej, od kilku lat wysyłki na afrykański rynek dynamicznie rosną. Dla porównania w 2016 roku eksport z UE do Ghany był na poziomie 116 tys. ton. Ghana jest także znaczącym rynkiem zbytu dla polskich firm drobiarskich. W okresie od stycznia do lutego 2020 roku wysłaliśmy z Polski na rynek afrykański 8,1 tys. ton mięsa drobiowego.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz