aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Drobiarstwo w Ukrainie i Ameryce Łacińskiej

1 marca 2023
Drobiarstwo w Ukrainie i Ameryce Łacińskiej

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz przredstawiła najnowsze dane ze światowego drobiarstwa. Zladliwa grypa ptaków została zlokalizowana w Argentynie i Urugwaju natomiast Ukraińcy starają się zwiększyć swoją kespansję na półwyspie arabskim.  W komunikacie KIPDiP czytamy:

Kolejne kraje z Ameryki Południowej czyli Argentyna i Urugwaj wprowadziły nadzwyczajne środki ostrożności w związku z wykrytym w obu tych krajach wirusem grypy ptaków. Tak w Argentynie, jak i w Urugwaju obecność HPAI potwierdzono w organizmach padłych, dzikich ptaków. Jak dotąd nie ma jakichkolwiek informacji o obecności wirusa w Brazylii, co – przypomnijmy – od kilku tygodni budzi ogromne emocje w całym drobiarskim świecie. Tymczasem wiadomo już na pewno, że u kilku potentatów drobiarskich, w tym w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii, we Francji oraz w Japonii obecny sezon grypy ptaków jest najgorszym w historii. W dyskusjach wśród specjalistów coraz częściej pojawiają się głosy o nowym paradygmacie drobiarskim. Chodzi o to, że jeszcze dwa trzy lata temu wydawało się, że rozwój drobiarstwa będzie polegał na zwiększaniu dobrostanu ptaków zgodnie z sugestiami organizacji ekologicznych czyli dostęp do wybiegów, duże okna w kurnikach, etc. Tymczasem teraz najbardziej progresywni specjaliści sugerują budowę obiektów drobiarskich pozbawionych okien i z minimalnym kontaktem z otoczeniem zewnętrznym. To na razie dyskusje wydaje się jednak, że będą to coraz częściej podnoszone argumenty i nie jest wykluczone, że to ten kierunek zdominuje rozwój branży, a nie trendy ekologiczne.

***

Ukraiński gigant w produkcji kurcząt rzeźnych, firma MHP, czynnie włączyła się w zwiększanie produkcji drobiarskiej w Arabii Saudyjskiej. MHP podpisało list intencyjny, który ma doprowadzić do powstania spółki joint venture z saudyjskim przedsiębiorstwem Tanmiah. Pieniądze na projekt mają pochodzić przede wszystkim z państwowego funduszu wspierającego rozwój inicjatyw rolniczych (Agriculture Development Fund of Saudi Arabia).

Od dłuższego czasu obserwujemy, że produkcja, a nawet sprzedaż drobiarska na Bliskim Wschodzie wymaga zaangażowania kapitałowego lokalnych inwestorów. Dość dobrze rozumieją to przedsiębiorstwa ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Turcji, a teraz również z Ukrainy (być może brak większych sukcesów w krajach arabskich polskich zakładów drobiarskich oparty jest o niechęć do takich rozwiązań?). W działaniu MHP imponuje także swoista „ucieczka do przodu”. Ukraina trapiona jest wojną w związku z tym całkiem sensownym jest poszukiwanie możliwości rozwoju na zewnątrz, co w przyszłości może zaprocentować podwójnie (produkcja na Bliskim Wschodzie oraz przyczółek eksportowy). 

źródło: KIPDiP - Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Rynek orzechów w Brazylii wykazuje obiecujący wzrost, szczególnie napędzany rosn...

Całoroczne hale namiotowe umożliwiły rozwój polskich przedsiębiorstw. Zarówno ma...

Uprawa rzepaku wymaga intensywnej ochrony przed chorobami grzybicznymi. Aby ta b...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę