europejskie forum rolników 2025

Dojrzewające mięso nie jest bardziej ryzykowne

24 stycznia 2023
Dojrzewające mięso nie jest bardziej ryzykowne

Dojrzałe mięso nie stwarza żadnego dodatkowego ryzyka w porównaniu ze świeżym mięsem, jeśli dojrzewa w kontrolowanych warunkach, stwierdzili eksperci EFSA w opublikowanej wczoraj opinii naukowej.

Starzenie się mięsa to proces, podczas którego drobnoustroje i enzymy oddziałują na mięso, rozkładając tkankę łączną, a tym samym zmiękczając mięso i nadając mu bogatszy smak. Można to zrobić za pomocą dwóch głównych metod: starzenia na mokro i starzenia na sucho. Dojrzewanie na mokro stosuje się w przypadku wołowiny, wieprzowiny i jagnięciny, które są przechowywane i chłodzone w opakowaniu próżniowym, podczas gdy wołowina dojrzewająca na sucho jest chłodzona bez opakowania, co powoduje odcięcie suchej powierzchni przed przygotowaniem.

„Mięso dojrzewające w ostatnich latach zyskało na popularności wśród branży spożywczej i restauracyjnej, jednak do tej pory brakowało wiedzy na temat jego bezpieczeństwa. Porady EFSA przyczyniają się do wypełnienia tej luki i zapewniają podmiotom działającym na rynku spożywczym solidne podstawy naukowe do produkcji bezpiecznego dojrzałego mięsa” — powiedział przewodniczący panelu EFSA ds. zagrożeń biologicznych, prof. Kostas Koutsoumanis.

Nie ma żadnych dodatkowych zagrożeń, pod warunkiem, że podczas procesu starzenia przestrzegana jest określona kombinacja czasu i temperatury, określona w opinii naukowej, stwierdzili eksperci EFSA. Na przykład suszona wołowina może być uważana za tak samo bezpieczną jak świeża wołowina, jeśli dojrzewa przez maksymalnie 35 dni w temperaturze 3°C lub niższej.

Jak określono poziomy bezpieczeństwa

Eksperci EFSA przyjrzeli się aktualnym praktykom i zidentyfikowali odpowiednie patogeny i bakterie powodujące psucie się żywności, które mogą rozwijać się i przetrwać podczas procesu starzenia oraz mogą być szkodliwe dla zdrowia. Należą do nich E. coli (STEC) (zwłaszcza w wołowinie), Salmonella spp., Staphylococcus aureus , Listeria monocytogenes , enterotoksyna Yersinia spp., Campylobacter spp. i Clostridium spp.

Opisali warunki, wyrażone jako kombinacja czasu i temperatury procesu dojrzewania, w których produkcja mięsa dojrzewającego na sucho i dojrzewającego na mokro dawałaby taki sam poziom bezpieczeństwa jak mięso świeże.

W przypadku mięsa dojrzewającego na sucho nasi eksperci doradzali również, aby temperatura powierzchni podczas procesu dojrzewania nie przekraczała 3°C. Dzieje się tak dlatego, że w wyższych temperaturach na powierzchni suchego dojrzewającego mięsa może rozwijać się pleśń, a niektóre z tych pleśni naturalnie wytwarzają mykotoksyny - toksyczne związki, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie.

Ostatecznie eksperci EFSA doszli do wniosku, że Analiza Zagrożeń i Krytyczny Punkt Kontroli ( HACCP ) oraz programy wstępne stosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa świeżego mięsa mają zastosowanie również do mięsa starzonego.


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę