MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Dobre zmiany dla grup producentów rolnych

21 października 2024
Dobre zmiany dla grup producentów rolnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniło wytyczne szczegółowe dotyczące przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej dla organizacji i grup producentów rolnych. To dobra wiadomość, która może zachęcić rolników do zakładania grup lub organizacji producentów oraz wnioskowania o dotacje.

– Cieszymy się, że Ministerstwo Rolnictwa wzięło pod uwagę nasze sugestie. Nowy zapis wytycznych sprawi, że sposób wykorzystania dotacji będzie bardziej elastyczny oraz efektywny m.in zakładając możliwość przekazywania członkom grup producentów rolnych (GPR) oraz organizacjom producentów (OP) środków do produkcji – tłumaczy Agata Stroiwąs, kierownik projektu doradztwa dla grup producentów rolnych w Agraves.

Wytyczne dla grup i organizacji producentów rolnych

W trakcie prac Ministerstwa nad zmianami eksperci Agraves zgłosili uwagi do punktu V. 8.13) wytycznych, który dotyczy wydatkowania otrzymanej pomocy.

Pierwotny zapis zakładał, że beneficjent jest zobowiązany do wydatkowania całości otrzymanej pomocy nie później niż do końca trzeciego roku działalności (następującego po dniu wypłaty ostatniej płatności) na działania ujęte w planie biznesowym, które mogą być realizowane na poziomie grupy producentów rolnych albo organizacji producentów lub ich członków, pozostając jednocześnie własnością grupy producentów rolnych albo organizacji producentów.

– Zgodnie z tym zapisem, wykluczona byłaby możliwość przekazywania członkom grup lub organizacji producentów rolnych środków zakupionych z dotacji, takich jak pasza, nawozy, zwierzęta do dalszego rozrodu (np. loszki, knury, buhaje), czy kwalifikowany materiał siewny. Taki sposób interpretacji znacząco ograniczyłby realizację celów planu biznesowego – tłumaczy Agata Stroiwąs.

– Zaproponowaliśmy zmianę bądź doprecyzowanie tego zapisu, aby sposób wykorzystania dotacji był bardziej elastyczny oraz efektywny m.in. zakładając możliwość przekazywania członkom GPR oraz OP m.in. środków do produkcji – dodaje Roman Zapała, dyrektor działu B+R i grup producentów rolnych w Agraves.

Ostatecznie Ministerstwo przychyliło się do postulatu ekspertów Agraves oraz usunęło następujący fragment zapisu w wytycznych:pozostając jednocześnie własnością grupy producentów rolnych albo organizacji producentów.”

Inne zmiany wytycznych

To jednak nie jedyna zmiana w wytycznych szczegółowych. Poza nią nastąpiło również skrócenie okresu zobowiązań dotyczących posiadania statusu grupy producentów rolnych (GPR) i organizacji producentów (OP) oraz wydatkowania otrzymanego wsparcia finansowego. 

– Zmiana polega na utrzymaniu uznania przez minimum 1 rok zamiast 3 lat od otrzymania ostatniej płatności oraz wydatkowania wsparcia uzyskanego w ramach tego mechanizmu nie później niż do końca pierwszego roku zamiast do końca trzeciego roku działalności beneficjenta, następującego po uzyskaniu ostatniej płatności – wyjaśnia Agata Stroiwąs.


Ponadto, co istotne, podniesiono maksymalną stawkę wsparcia przypadającej na jednego członka grupy producentów rolnych do 10 tys. euro (wcześniej było to 6 tys. euro).

Grupę lub organizację można założyć w każdej chwili 

Przypominamy, że nabór na uznanie grupy lub organizacji producentów rolnych jest ciągły, co oznacza, że grupę można założyć w każdej chwili.

Dlaczego warto to zrobić? Przede wszystkim z uwagi na możliwość starania się o dotacje. W przypadku grup producentów rolnych jest to około 60 tys. euro rocznie, co może dać kwotę nawet 1,5 mln złotych w ciągu 5 lat funkcjonowania.

W przypadku organizacji producentów kwota wsparcia jest jeszcze wyższa, bo wynosi 100 tys. euro rocznie, czyli do około 2 mln zł w ciągu 5 lat.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę