Skup mleka w UE powinien wzrosnąć w 2020 r. o 1,4%. Tak prognozuje Komisja Europejska i argumentuje to zwiększeniem wydajności mlecznej, korzystnymi warunkami na pastwiskach do lipca oraz przystępnym cenom. Oczekuje się, że pogłowie krów mlecznych zmniejszy się głównie ze względu na zwiększony ubój w drugiej połowie roku.
W 2021 r. produkcja mleka w UE mogłaby wzrosnąć o 0,8% napędzana wzrostem wydajności z jednej strony i dalszym zmniejszeniem stad krów mlecznych z drugiej. Oczekuje się, że po wybuchu epidemii Covid-19 sprzedaż bezpośrednia będzie nadal rosła wraz ze wzrostem popytu na lokalną żywność i krótkimi łańcuchami dostaw.
Konkurencyjne ceny OMP, WMP i masła w UE nadal wspierają eksport z UE. W przypadku wszystkich trzech produktów mleczarskich popyt eksportowy rośnie w 2020 r. osiągając szczególnie wysoki poziom w przypadku OMP (850 tys. ton) i masła (320 tys. ton), wspierając przy tym wzrost produkcji.
Konsumpcja serów w UE nadal pozostaje pod negatywnym wpływem zamykania punktów gastronomicznych, co może skutkować niewielkim spadkiem o 0,2% w 2020 r. Mimo to oczekuje się, że eksport UE wzrośnie o 5% przy dodatnim popycie globalnym, co spowoduje wzrost produkcji o 0,7%. Dalsze dostosowania w usługach gastronomicznych i handlu detalicznym powinny pomóc we wzroście konsumpcji o 0,5% w 2021 r. Wzrost ten, w połączeniu ze wzrostem eksportu UE, powinien doprowadzić do wzrostu produkcji o 0,5%.
Forum Mleczarskie